Bilim insanlarından çığır açan başarı: İnsan beyni kablo olmadan bilgisayara bağlandı

Bilim insanlarından çığır açan başarı: İnsan beyni kablo olmadan bilgisayara bağlandı

Tarihte ilk kez insan beyni, motor korteksine bağlanan bir parçayla kablo ihtiyacı olmadan mesajları bilgisayara iletildi.

Bilim insanları bir zamanlar düşencesi hayal olan bir projeyi hayata geçirdi. Uzun süredir üzerinde çalışılan ve sonuçları yayımlanan bir çalışmaya göre; ilk kez kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan 24 saatlik süren testte, komut aktarımı başarılı oldu. Yani teste katılanlar düşünce gücüyle bilgisayara istedikleri komutu verdi. 

İki felçli insan bilgisayara komut verdi 

NTV'nin haberine göre, çalışmaya 2 kişi katıldı. Söz konusu iki kişinin de felçi olduğu ve bu nedenle bilgisayarlı yardıma ihtiyaç duyduğu bildirildi. 

Bilim insanları, iki katılımcının da benzer hızda komut aktarımı gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Araştırma Brown Üniversitesi bünyesinde yapıldı ve sonuçları IEEE Transactions on Biomedical Engineering dergisinde yayımlandı. 

adsiz-tasarim-1.png

Önceki çalışmalarda kablolarla bağlanılmıştı 

Araştırma ekibinden John Simeral, "Kablosuz sistemlerin, en iyi performans kabul edilen kablolular gibi çalışabileceğini ortaya koyduk. Sinyaller neredeyse kablolu ekipmanlar aynı doğrulukla kaydedildi ve aktarıldı. Daha önceki çalışmalardan tek farkı insanlar daha fazla kablolara bağlı olmak zorunda değiller. Bu da BrainGate sisteminin kullanım alanını genişletiyor. 

Ayrıca testler laboratuvar ortamında değil, katılımcıların evlerinde gerçekleştirildi.