Bilim insanları uyardı: Büyük Yangın felaketi tekrarlanabilir

Bilim insanları uyardı: Büyük Yangın felaketi tekrarlanabilir

En son 1582 yılında yaşanan dev Güneş Fırtınası'na ilişkin uyarı yapan bilim insanları, bunun yeniden yaşanabileceğini duyurdu

Büyük bir ateşe benzeyen ve 'Büyük Yangın' olarak anılan Güneş Fırtınası, 1582 yılında Dünya'yı vurdu. Üç gün süren fırtına, tarih kitaplarında da yer aldı. Güneş Fırtınası için, "Gökyüzünün tamamı ateşli alevler içinde gibiydi; sanki gökyüzü yanıyordu." denildi. 

Hürriyet'te yer alan bilgilere göre bu kayıtları inceleyen ve Güneş'i mercek altına alan Cornell Üniversitesi'nde görev alan bilim insanları araştırma sonuçlarını yayımladı. Bilim insanları bu felaketin üzerinden 439 yıl geçtikten sonra benzer bir olayın yeniden yaşanabileceği uyarısında bulundu.

1582 yaşanan fırtına tam 3 gün sürmüş ve önce Avrupa sonra Asya kıtasını etkisi altına almıştı. O dönem teknolojik cihazlarının bulunmaması nedeniyle fırtına ciddi bir hasara neden olmamıştı. Bilim insanları söz konusu fırtınanın gerçekleşmesi halinde küresel elektrik kesintilerine ve milyarlarca dolar zarara neden olabileceğini belirtiliyor.