Ay'dan sonra en parlak ikinci cisim olabilir: BlueWalker 3

Ay'dan sonra en parlak ikinci cisim olabilir: BlueWalker 3
Bugün fırlatılacak olan yeni uydu BlueWalker 3'ün, yörüngeye oturduğunda gökyüzündeki en parlak ikinci cisim olma ihtimali endişe yaratıyor.

Gökbilimciler, cep telefonlarına internet sağlamak için tenis kortu büyüklüğünde bir anten kullanacak olan BlueWalker 3 uydusunun, uydunun astronomi üzerinde yaratacağı etkilerden dolayı, gece gökyüzünde ay hariç diğer bütün cisimlerden daha parlak olma ihtimalinden endişe duyuyor.

Teksas merkezli AST SpaceMobile firması tarafından inşa edilen BlueWalker 3 uydusu, bugün SpaceX Falcon 9 roketiyle Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden, LC-39A fırlatma rampasından fırlatılacak.

bluewalker-3-879x485-1-580x320.jpeg
BlueWalker 3'ün açık hali. Fotoğraf: AST SpaceMobile

BlueBird sistemi

Universe Today'in aktardığına göre, dağıtım ve tedarik zincirindeki aksaklıklar, küresel salgın ve teknik sorunlarla kuşatılmış olsa da AST SpaceMobile, alçak Dünya yörüngesinde 110 uydu bulunduracak olan BlueBird uydu takımyıldızını, 2024 yılına kadar tamamen konuşlandırılıp faaliyete geçirmeden önce yörüngede test etmeye hazır görünüyor.

AST SpaceMobile'ın BlueBird sisteminin, SpaceX'in geçen hafta duyurduğu Starlink/T-Mobile ortaklığını bile geride bırakarak, yeni nesil uydu internet sistemini hayata geçirebileceği düşünülüyor.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER