Bilim Kurulu üyesi yanıtladı: Vakalar neden arttı?

Bilim Kurulu üyesi yanıtladı: Vakalar neden arttı?

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yaşanan vaka artışına ilişkin değerlendirme yaptı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs vaka sayılarındaki artışa ilişkin değerlendirme yaptı. Mekanların kapalı olduğunu hatırlatan Kayıpmaz, "Dışarıda insanların bir araya geleceği mekanlar şu anda oturarak müşteri alımına kapalı durumda. Buna bir alternatif olarak insanların evlerdeki toplanmaları bu artışta etken olabilir" dedi ve mutasyonun da vakaların artışında etkili olabileceğini ekledi. 

NTV'de değerlendirmeler yapan Kayıpmaz şöyle dedi:  "Geride bıraktığımız 3 gündeki Covid-19 hasta tablosuna baktığımızda yapılan testlerde pozitif saptanan vaka oranının sırasıyla yüzde 3.73, yüzde 3.93 ve dün itibariyle de yüzde 4.17 olduğunu görüyoruz. Bu veriler de bize salgındaki düşüş hızının artık durduğunu; ibrenin az da olsa yukarıya doğru çıkmaya başladığını söylüyor.

"Peki restoran ve kafelerin açılması için uygun bir ortam var mı?" sorusuna yanıt veren Kayıpmaz,  "Şartlar böyle iken kısıtlamaların gevşetilmesi için aceleci olmamak gerekiyor. Salgının seyrini görerek hareket etmenin yararlı olacağı kanısındayım" dedi.