Bahçeli 'yeniden yargılansın' demişti: Mümtazer Türköne tahliye edildi - ÖZEL

Silahlı terör örgütü üyeliğinden dolayı cezaevinde bulunan Zaman Gazetesi eski yazarı Mümtazer Türköne taliye edildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Türköne’nin yeniden yargılanmasını istemişti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2020 10:39
Bahçeli 'yeniden yargılansın' demişti: Mümtazer Türköne tahliye edildi - ÖZEL

Halk TV Haber Merkezi

Yargıtay, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından tutuklanan ve 4 yıldır cezaevinde bulunan Mümtazer Türköne hakkında FETÖ üyeliği suçlamasıyla verilen 10 yıl hapis cezasını bozarak tahliyesine karar verdi.

Avukatı Halk TV'ye konuştu

Mümtazer Türköne’nin avukatı Figen Çalıkuşu, Halk TV'ye konuştu. Kendisine yönelttiğimiz, Bahçeli'nin 'yeniden yargılanmalı' açıklamasının ve yaklaşımının söz konusu kararda etkisi olup olmadığına ilişkin sorumuza Çalıkuşu, "Önemli olan hukukun üstünlüğüdür. Farklı değerlendirmeler yapılması benim hukukçu kimliğime ters düşer" diye yanıt verdi.

Çalıkuşu'nun açıklamaları şöyle:

Türköne’nin dosyası geçen hafta Yargıtayda inceleme aşamasında görünüyordu. Bu aşama karardan bir önceki aşamaydı. İnceleme bitince heyete girer ve karar çıkar. Dosya tamamlanmış yani. Kendisi cezaevinden çıkmış. Şu anda evine götürülüyor. Ailesi sağlık sorunu olduğundan endişeleniyor. Ben kendisiyle geçen hafta cezaevinde görüştüm çok sağlıklıydı. Yargıtay dosya ile ilgili bir karar verdi ve serbest bırakıldı. Cezası 10,5 yıldı. Yeni infaz düzenlemesinden terör suçları hariç tutulduğu için o düzenlemeden zaten yararlanamıyordu. Yatma süresi de infazı karşılamıyor. 

Bahçeli ne demişti?

MHP lideri Devlet Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, eski Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne için tekrar yargılanma talep etti. Mümtazer Türköne kimdir, neden hapis cezası aldı?

Bahçeli'nin tweetleri şöyleydi:

- Zaman ve süreç içinde FETÖ’yle ilişki ve irtibat içinde olan bazı isimler kimi zaman CHP kimi zaman da farklı çevreler tarafından sahiplenilmiş ve desteklenmişlerdir. Hüviyetlerini milletimizin açıkça bildiği bu şahıslar hakkı yenmiş mağdurlar olarak gösterilmişlerdir.

- En son, terörist Demirtaş ile ilgili hak ihlali kararı verilmesi, üstelik Türk devletinin 50 bin lira tazminat ödemesine hükmedilmesi haklı olarak vicdanları sızlatmıştır. Adalet suçu aklamak, suçluyu temize çıkarmak değil, hak ve hukuk neyi öngörüyorsa aynen yapmaktır.

- Bugün Ülkücü şehidimiz Mustafa Türköne’nin şehadetinin 41.yıldönümüdür. 23 Haziran 1979’da 21 yaşındayken şehit düşmüştü. Ağabeyi Mümtaz’er Türköne ise cezaevindedir. Mümtaz’er Türköne’yi öğrencilik yıllarından itibaren tanırım. Aleyhe de pek çok yazısı ve beyanatı olmuştur.