AKP Sözcüsü Çelik'ten 'Fransa' açıklaması

AKP Sözcüsü Çelik'ten 'Fransa' açıklaması

AKP MKYK toplantısı sonrası AKP Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulunuyor.

Çelik sözlerine Fransa’daki Hz. Muhammed karikatürü tartışmasına ilişkin konuşarak başladı. Çelik, “Bu çağ maalesef nefret suçlarının giderek damga vurduğu bir çağ. Peygamber efendimize hakaret edenleri bu hakaretle baş başa bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

HDP Diyarbakır İl Örgütü binasının önünde eylem yapan annelere ilişkin de konuşan Çelik, “Diyarbakır Anneleri evlat nöbetlerine devam ediyorlar. 421 gün oldu. Bu anneler evlatlarına kavuşmak için dünya tarihine geçecek bir mücadele veriyorlar. 164 aile katıldı, evladına kavuşan aile sayısı 19'a yükseldi” ifadelerini kullandı. Çelik, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’u isim vermeden eleştirerek, “Geçenlerde o annelere bir milletvekilinin yaptığı hakaret kendi vicdanını terör örgütüne sattıklarının göstergesidir. Diyarbakır Anneleri ile dayanışma içerisinde olmak orada herhangi bir şekilde evlatlarını kaybetmiş annelerle dayanışma içerisinde ibaret olmak değil” diye konuştu.

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ krizine ilişkin açıklamasında ise Çelik, sivil ölümlere dikkat çekti. Çelik, ateşkesin Ermenistan tarafından ihlâl edildiğini söyleyerek, “Böylece bir kere daha Ermenistan'ın diplomasi, siyasi müzakere istemeyen, saldırganlıkla işi bitirmek isteyen taraf olduğu görüldü. 23 Ekim itibarıyla Ermenistan'ın Azerbaycan'daki sivil yerleşim yerlerine saldırması sonucunda 63 sivil hayatını kaybetti, 219 Azerbaycan Türkü kardeşimiz yaralandı. Bizim açımızdan Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü kırmızı çizgimizdir. Ermenistan saldırgan taraftır” dedi. Çelik, Ermenistan’ın işgalci olduğunu belirterek, “Azerbaycan vatan savunması yapmaktadır” diye konuştu.