Adanalı çiftçinin patates soğan isyanı: Para etmiyor

Koronavirüs salgınından etkilenen yüzlerce çiftçi gibi Adana'da da patates soğan üreticileri ürünlerini tarlada bıraktıkları için zarar ettiklerini belirtti. Her şeye fahiş zam yapıldığını belirten üreticiler, sıkıntılarını CHP Milletvekiline anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mayıs 2021 11:58

Adanalı üretici, patates ve soğanını tarlada bıraktı. Üretici Müslüm Karakulak, “Şu an tarlada soğanın kilosu 50 ila 60 kuruş civarında. Sadece işçiliğe 35 kuruş veriyoruz. Bu da çiftçimizin tamamen mağdur olduğu anlamına geliyor. Pazarlama sıkıntısını bir türlü aşamadık” dedi. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin “Taşı dikseniz, adamı dikseniz biten bu tarım topraklarında patates ve soğan maalesef para etmiyor. Tarım Bakanı’nı sorumluluğa ve tarımda planlama yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Adanalı üretici ve tüccarlar, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’e sıkıntılarını aktardı.

Çiftçi ve tüccarlar adına konuşan soğan ve patates üreticisi Müslüm Karakulak, pazarlama sorununa dikkat çekti. Soğan ve patates üretiminde maliyetlerin yüksekliğini de söyleyen Karakulak, “Şu an tarlada, hasat döneminde soğanın kilosu 50 ila 60 kuruş civarında. Sadece işçiliğe 35 kuruş veriyoruz. Bu da çiftçimizin tamamen mağdur olduğu anlamına geliyor. Pazarlama sıkıntısını bir türlü aşamadık” dedi. Karakulak, hasat dönemindeki mahsullerden tamamen zarar ettiklerini belirtti.

'Tarım politikası, üretim planlaması yok'

CHP’li Müzeyyen Şevkin ise “Tarımda üretim politikası ve planlama yok. Taşı dikseniz, adamı dikseniz biten bu tarım topraklarında patates ve soğan maalesef para etmiyor. Karpuz mevsimindeyiz. Turfanda karpuz üreticisi karpuzunu ne yapacağını bilmiyor” dedi.

Tarım Bakanlığı'nın plansızlığının hem patateste hem de soğanda geçen yıl yaşanan sorunun bu yıl da yaşanmasına neden olduğunu dile getiren Şevkin, “Patates, soğan tarlada bırakılıyor. Hem üretici hem de tüccar büyük mağduriyet yaşıyor. Yüksek girdi maliyetleri çiftçiyi perişan ediyor. Tarımdaki plansızlık ve pazarlama sorunu nedeniyle ürünler elde kalıyor. Tarım Bakanı’nı sorumluluğa ve tarımda planlama yapmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

'Her şeye fahiş zam yapıldı'

Gübrede yüzde 100, mazotta yüzde 50, ilaçta yüzde 60, hidrolik, şanzıman, gres ve motor yağlarında yüzde 100’lük artış yaşandığını, çiftçinin kullandığı demir parçaların yüzde 100 fiyat artışına uğradığını dile getiren Şevkin, çiftçinin girdi maliyetlerinin sürekli yükseldiğini ancak verimli tarım topraklarında elde ettiği kaliteli ürününü satacak yer bulamadığını sözlerine ekledi.

ANKA