"AB'ye yeni yol döşeniyor" iddiası

"AB'ye yeni yol döşeniyor" iddiası

Muharrem Sarıkaya, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkiye dair, "Ankara da ilişkilerin yeni bir yol haritasına bağlanmasından hoşnut ama yöntemini ve yeni yol haritasının yeni getirilerini birlikte tayin etmek kaydıyla" görüşünü savundu.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, "AB'ye yeni yol döşeniyor" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi bir anda hatırlamasının nedeninin müzakerelere hız vermeyeceği görüşünü savunan Sarıkaya, "Bu ay boyunca, hatta Mart’a kadar AB ile sıkı temas süreçlerine tanıklık edeceğiz." dedi.  

İlk adımın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ile buluşmasıyla atıldığını dile getiren Sarıkaya şöyle dedi: 

"Bunu kendisinin de vurguladığı gibi 'ani bir şekilde gelişen' Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Ankara ziyareti oldu.Bunu Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Brüksel gezisi takip edecek, ardından AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in birlikte gerçekleştireceği Türkiye ziyareti ile devam edecek."

Sarıkaya yazısında şunları söyledi:

"Hepsinin gerisinde yatan neden de bir süredir Ankara’da altı çizilen, kör topal ilerleyen AB ile müzakere sürecinin yeni bir raya oturtulması… Hemen belirteyim, bu yeni rayın döşeli olduğu güzergah AB’ye tam üyeliğe götürmüyor; tam tersine oradan uzaklaştırıyor ama ilişkileri taşınabilir hale getiriyor. Tam üyelik müzakere sürecinin döşeli olduğu rayları da kimse yerinden sökmek istemiyor… Gerekli olursa kullanılmak için üzerinde tren işlemez şekilde bırakmayı hedefliyor. Ankara ise Gümrük Birliği, vize serbestisi, Suriyeliler için ekonomik paketin yeniden düzenlenip, ödeme koşullarının kesin karara bağlanması, Doğu Akdeniz Konferansı düzenlenmesi ve KKTC’nin de tam yetki ile katılması dahil birçok konuda adım atılmasını istiyor."