Abdulkadir Selvi, Enis Berberoğlu'nu yazdı: Düğümü Yargıtay ile Meclis birlikte çözecek

Abdulkadir Selvi, Enis Berberoğlu'nu yazdı: Düğümü Yargıtay ile Meclis birlikte çözecek

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AYM'nin hak ihlali kararını verdiği CHP'li Enis Berberoğlu'yla ilgili kararı "Yargıtay ve Meclis birlikte alacak" dedi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, milletvekilliği düşürülen CHP'li Enis Berberoğlu'nu yazdı. 

Selvi, CHP'li Enis Berberoğlu'nun Meclis'e dönüp dönemeyeceği tartışmalarına ilişkin "Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının çok gecikmeyeceği söyleniyor. Ama asıl iş ondan sonra başlıyor. Düğümü Yargıtay ile Meclis birlikte çözecek. Asıl önemli olan Yargıtay’ın kararı olacak." yorumunu yaptı.

"Birkaç noktanın üzerinde duruluyor" diyen Selvi'nin yazısından ilgili bölüm şöyle:

Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararından sonra CHP heyeti, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u ziyaret ederek Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin iade edilmesini istemişti.

Meclis Başkanı Şentop ile CHP heyeti Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının beklenmesi ve birinci derece mahkeme ile Yargıtay’ın tesis edeceği hükmün görülmesi üzerinde durulmuştu.

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının çok gecikmeyeceği söyleniyor. Ama asıl iş ondan sonra başlıyor. Düğümü Yargıtay ile Meclis birlikte çözecek. Asıl önemli olan Yargıtay’ın kararı olacak.

Birkaç noktanın üzerinde duruluyor.

1. Bireysel başvuruyla ilgili karar otomatik olarak hak doğurmuyor. Ama Anayasa Mahkemesi’nin kararını hem ilk derece mahkeme hem de Yargıtay dikkate almak durumunda. Yok sayamaz.

2.  Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına uymayabilir. Çünkü Anayasa Mahkemesi, Yargıtay’ın üzerinde bir süper temyiz mahkemesi değil.

3. Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararını yeniden yargılama sebebi olarak görüp reddedebilir.

KRİTİK NOKTA

4. Yargıtay, “Anayasa Mahkemesi haklı” der, “Milletvekili dokunulmazlığı varken yargılama yapılamaz” der. Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis’e başvurabilir. O zaman otomatik olarak dokunulmazlığının varlığı kabul edildiği için Meclis, Berberoğlu’nun milletvekilliğini iade eder. Yargıtay’ın dokunulmazlığının kaldırılması başvurusunu karma komisyona havale eder.

 
5. Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin kararının yeniden yargılamayı gerektirdiğine karar verir. Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığı olmadığı için yargılamayı devam ettirebilir.

Yukarıda aktardığım seçenekler Enis Berberoğlu işinin kördüğüme döndüğü şeklinde bir izlenim verebilir ama hiç öyle değil. Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararıyla birlikte yeni bir durum oluştu. Önemli olan bu yeni durum üzerine nasıl bir hüküm inşa edileceği.

Dikkatle izlemekte yarar var. Ama sadece hukuki durumu değil, siyasi iklimi de...