Ziraat Bankası hacizli malları satışa çıkardı!

Ekonomist Veysel Ulusoy, Ziraat Bankası'nın internet sitesinde hacizli malları satışa çıkarmış olmasına ilişkin konuştu. Ulusoy, borcu olan vatandaşların borçlarının yapılandırılmayıp silinmesi talebinde bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Mart 2021 17:38

Ekonomist Veysel Ulusoy Halk TV'de yayınlanan Ayşenur Arslan'ın sunduğu Medya Mahallesi programının konuğu oldu. Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ulusoy, Ziraat Bankası'nın kendi internet sitesinde arsa sattığı yönündeki habere yönelik konuştu. Vatandaşların borçlarına karşılık arsalarını satışa çıkarılmasını sert bir dille eleştiren Ulusoy, borçların yapılandırılmayıp direkt olarak silinmesi gerektiğini ifade etti. “Türkiye’de haczedilen tarla en fazla 1.5 milyar eder. Devlet bunu silsin” dedi.

Ulusoy'un konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Bu aslında Türk tarımının finansallaştırılmasının son fotoğrafıdır. Çiftçinin en ucuz kaynak sahibi Ziraat Bankası’dır dedik. Bir devlet bankasının özel bir pazarlama sitesi açması bir çiftçi olarak beni çok üzdü. Fiyatlarda 7 bin liraya bahçe satıldığı yazıyor. Ziraat Bankası ve devletin insanların mallarına ihtiyacı yok. Bu haciz işlemleri kaldırılsın. Ekonomiyle beraber bizi kıskaca almasınlar.

İnsanlara mal varlıkları geri verilebilir ya da uzun vadeli ödeme sağlanmalı. Çünkü biz ikiz kriz yaşıyoruz. Bir tanesi 2018 krizi diğeri de borçla yakalandığımız buğday filolarının boş olduğu pandemi krizi. Burada halkın, çiftçinin hatası yoktur. Piyasanın gerçekleri Ziraat Bankası’nın web sayfasında saklı. Krediyi tarladaki üretime, gübreye vermesi gerekirken biz tarla satıp tarla alıyoruz.