Zara,Mango, H&M İsrail'deki savaşa yanıt verip mağazalarını kapatıyor…

Zara,Mango, H&M İsrail'deki savaşa yanıt verip mağazalarını kapatıyor…
Hamas silahlı grupları ile Israil arasındaki çatışma devem ederken Israil Gazze’ye yönelik saldırısını şiddetle artırıyor ve bu moda dünyasından çok uzak olsa da sektörün liderleri anlaşmazlığın mağdurlarıyla dayanışma içinde olmaya devam etti.


Zara mağazalarını kapatıyor...

İspanyol moda devi Inditex, bir sonraki duyuruya kadar geçici bir hamle olarak nitelendirdiği İsrail'deki 84 mağazasını hızla kapatacağını duyurdu.

savas2.jpeg

Zara'nın sahibi, kapanışları kendi portföy markası web siteleri -aracılığıyla doğruladı ve burada şu ifadeler yer aldı: "Mağazalarımız geçici olarak kapalı kalacak ve iade süreleri, yeniden açılmalarından itibaren 30 gün uzatılacaktır."

American Eagle cesur açıklamalarda bulundu

American Eagle, hafta sonu Times Meydanı'ndaki amiral gemisi reklam panosunu İsrail bayrağı görseliyle değiştirerek bir açıklama yaptı. Reklam panosunun bir fotoğrafı şirketin pazarlama müdürü Craig Brommers tarafından LinkedIn'deki bir gönderide paylaşıldı.

Model Gigi Hadid de meydanlarda

gigi.jpeg

Filistin kökenli süper model Gigi Hadid, kişisel Instagram hesabındaki bir gönderide dayanışmasını ve ayakta durduğunu en başından beri netleştirmeye istekliydi. Paylaşım, "Düşüncelerim, bu haksız trajediden etkilenen ve her gün bu çatışma nedeniyle çoğu çocuk olmak üzere masum insanların hayatını kaybettiği herkesle birliktedir" diye başladı. Hadid, "Masum insanları terörizme etmenin 'Özgür Filistin' hareketiyle bağdaşmadığını ve ona hiçbir faydası olmadığını" belirterek, "Sözlerimin asla yeterli olmayacağını veya pek çok kişinin derin yaralarını iyileştirmeyeceğini biliyorum ama ben her zaman masum hayatların güvenliği için meydanlardayım”.

Victoria Beckham sesini yükseltiyor

victoria.jpeg

İngiliz moda tasarımcısı Victoria Beckham da mevcut durumla ilgili düşüncelerini sosyal medyada paylaştı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu kriz döneminde düşüncelerim son zamanlardaki haksız ve barbar saldırıların masum kurbanlarıyla birliktedir. Bu vahşi terör eylemleri hem İsrailli hem de Filistinli sivillerin acı çekmesine neden oldu. İnsanoğlu olarak bu yürek parçalayıcı eylemlerden derinden etkilenmeden edemiyoruz. Bir anne ve bir kadın olarak her iki tarafta da acıyı, ıstırabı ve can kayıplarını görmek gerçekten dehşet verici. Dünyanın her yerinde şiddete ve nefrete son vermek isteyenlerin yanındayım. Ben barışı savunuyorum."

Stella McCartney duyguları yansıtıyor

Bir diğer İngiliz tasarımcı Stella McCartney ise desteğini Instagram üzerinden duyurdu ve şunları söyledi: “Kalbim şu anda anlamsızca öldürülen ve vahşice muamele gören insanlar ve aileler için kırılıyor. Bu terörizmdir. İsrailli olmanıza gerek yok ve Filistinli olmanıza gerek yok sadece insan olmanız gerekiyor. Artık dağılmanın değil, bir araya gelmenin zamanıdır masum insanları öldürmenin asla bir mazereti olamaz ve bu konuda hepimiz hemfikiriz.”

Mango neredeyse tüm mağazalarını kapatıyor

İspanyol moda perakendecisi Mango da perakende ağının bir franchise ortağı tarafından yönetildiği İsrail'deki yaklaşık 50 mağazasını kapatmayı düşünüyor. Şimdilik dört mağazanın daha sonraki gelişmelere kadar açık kalacağını söyledi.

H&M mağazaları bir sonraki duyuruya kadar kapalı kalacak

Bloomberg'e göre H&M'in İsrail'deki mağaza franchise'larının da kapandığına inanılıyor ve İsveçli perakendecinin bir sözcüsü bu mağazaların "bir sonraki duyuruya kadar" kapalı kalacaklarını söyledi. H&M'in şu anda bölgede 24 mağazası bulunuyor.

Lush tartışmalara yol açtı

Kozmetik markası Lush, mağazalarından birinin vitrinine "İsrail'i boykot" tabelasının yerleştirilmesinin ardından kendisini internette tartışmaların merkezinde buldu. Mesaj perakendecinin Dublin şubesinde gösterildi ve kendi bakış açılarına dair zıt görüşler sunan sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı.
Karara yanıt veren Lush'un bir sözcüsü, UTV'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Kişisel görüşleri ve görüşleri farklılık gösterebilecek tüm etnik kökenlerden ve dinlerden personele sahip, çeşitlilik içeren bir şirketiz, ancak şirket konumumuz aşağıdadır.
"Lush her türlü şiddetten ve her türlü adaletsizlikten üzüntü duymaktadır. Dileğimiz tüm İsrail ve Filistin halkının barış ve güvenliğidir. Uluslararası hukukun ve tüm halkların insan haklarının desteklenmesini destekliyoruz."

CFDA saldırıyı 'kınadı'

Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi (CFDA) cumartesi günkü saldırıyla ilgili kendi açıklamasını yaparak "terörle mücadelede kararlı olanların yanında olduğunu" belirtti. Örgüt şunları ekledi: "Can kayıplarının yasını tutuyor ve kalıcı bir barış için şiddet döngüsünün sona ermesi için dua ediyoruz."

diger-yazilari-goruntule-4-003.png

Yazan:

Zibilondon Designer Zeynep Moreau

Kaynak:www.zibilondon.com

Etiketler :