Yapay zekanın ilk vukuatı: Satranç oynarken çocuğun parmağını kırdı

Moskova’da bir robot satranç oynadığı 7 yaşındaki çocuğun parmağını kırdı. 15 yıldır turnuvada oynayan robotun ilk kez böyle bir vukuata karışması, “Yapay zeka insanlığın sonunu mu getirecek?” tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Geçen hafta Moskova’da düzenlenen bir turnuvada satranç oynayan bir robotun 7 yaşındaki bir çocuğun parmağını 15 saniye boyunca tutarak kırması “Yapay zeka insanlığın sonunu mu getirecek?” tartışmalarını körükledi. Çünkü 15 yıldır turnuvada insanlarla satranç oynayan robot ilk kez böyle bir vukuata imza attı. Moskova Satranç Federasyonu Başkanı Sergey Lazarev, federasyonun, robotu 13-21 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleşen etkinlik için kiraladığını söyledi. Lazarev, olayın çocuğun hamle yaptıktan sonra bir parçayı çok hızlı hareket ettirdiği için meydana geldiğini belirterek, “Çocuk bir hamle yaptı, ondan sonra robotun cevap vermesi için zaman vermesi gerekiyordu ama acele etti, robot da onu yakaladı” dedi.

Turnuvayı bitirebildi

Adının Christopher olduğu belirtilen çocuk, 9 yaş altı kategorisinde Moskova’nın en iyi 30 satranç oyuncusu arasında yer alıyor. Yapılan açıklamada, çocuk hızlı hareket ettiği için robotun parmağını “taşla karıştırdığı" iddia edilirken, parmağı kırılan Christopher’ın ertesi gün dönüp turnuvayı bitirebildiği de aktarıldı.