Vücudunuzu Bir Kaleye Çevirin: A'dan Z'ye Tam Bağışıklık Rehberi

Vücudunuzu Bir Kaleye Çevirin: A'dan Z'ye Tam Bağışıklık Rehberi
Kış mevsiminde soğuk algınlıkları hepimizi tehdit etmekte ,bu durumu mümkün olduğu kadar iyi bir şekilde atlatmanıza yardımcı olmak için, bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirebileceğiniz konusunda size on iki ipucumuz var.Sonbahar ve kış aylarında sıcaktan soğuğa sürekli geçiş ve ısınmadan kaynaklanan kuru hava, bağışıklık sistemimizin savunmasız kalmasına neden olur.
Toplu taşıma araçlarında seyahat etmek çoğu zaman zayıflamış bağışıklık sistemimizi yok eder; öksürmek ve diğer yolcuları koklamak arasında kendinizi uçan mikroplardan koruma şansınız pek yoktur.
Bu on iki ipucuyla kötü patojenlere karşı dayanıklı olabilirsiniz; ideal olarak onları birbirleriyle birleştirmek gerekiyor.
1. İyi bir ruh hali bağışıklık sisteminizi güçlendirir
Sürekli stres sizi hasta eder. Yani: Kendinize karşı nazik olun, kendinize mola verin, çok gülün; iyi bir ruh hali formda kalmanızı sağlar. Gerçek olamayacak kadar basit mi geliyor?

2. Ayak banyolarıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirin

ayak-banyosu.jpg

Alternatif duşlar yoluyla kan dolaşımını ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin etkili olduğu kanıtlanmıştır, ancak bu korkak insanlar için değildir.
Eşit derecede verimli olan hafif versiyon şu şekilde çalışır: Bir kovayı baldır yüksekliğinde soğuk suyla, diğerini ise 35 derece ılık suyla doldurun.
Şimdi bir sandalyeye oturun ve ayaklarınızı dönüşümlü olarak üç dakika ılık suda ve 15 saniye soğuk suda yıkayın.
Üç kez tekrarlayın ve ayak banyosunu daima soğuk suyla bitirin.

3. Şapka ve atkılar soğuğa karşı korur
Soğukta spor salonundan ıslak saçlarla mı çıkıyorsunuz? İyi bir fikir değil: Baş hızla soğur ve solunum yolundaki kan damarları kasılır; bu da virüslerin nüfuz etmesini kolaylaştırır.
O halde önce fönleyin , sonra şapkanızı takın !

4. Bağışıklık sistemini güçlendirin: Yüzünüze dokunmayın!
Soğuk algınlığı virüsleri, uzun süredir varsayıldığı gibi öncelikle öksürme ve hapşırma yoluyla değil, eller aracılığıyla bulaşır.
Kapı kollarında, ATM'lerde, el sıkışırken her yerde patojenlerle temas ediyoruz.
Ve telefonda konuşurken, düşünürken ya da gözlüklerimizi ayarlarken parmaklarımızı yüzümüzde ortalama dört dakika harcadığımız için onlara en iyi saldırı şansını sunmuş oluyoruz. Bu nedenle: eller aşağı! Ve daha sık yıkayın.

5. Soğuk algınlığınız varsa evde kalın
İşyerinde meslektaşlarınızı hayal kırıklığına uğratmak istemediğiniz için boğaz ağrısı, burun akıntısı vb. şikayetlerle kendinizi ofise sürükleyerek mi gidiyorsunuz?
Onu kendi haline bıraksan iyi olur. İşe hasta giden herkes sadece meslektaşlarına bulaşma riskiyle kalmıyor (virüsler özellikle açık planlı ofislerde hızla yayılıyor), aynı zamanda kendi iyileşmelerinin de gecikmesi riskiyle karşı karşıya kalıyor.
Bu yüzden ayaklarınızı sabit tutmaya ve evde iyileşmeye çalışmak daha iyidir, çünkü ofise hasta gelip iki hafta boyunca hareketsiz yatmanız ne patronunuza ne de meslektaşlarınıza fayda sağlamayacaktır.

6. İyi uyku bağışıklık sistemini güçlendirir

uyku.jpg

Uyuduğumuzda beynimiz gün içinde öğrendiklerini yeniler ve işler; bunu uzun zamandır biliyoruz . Ancak bilim adamlarına göre derin uyku, bağışıklık sistemimiz için de önemli bir rol oynayabilir.
Meksika'da yapılan bir araştırmaya göre, geceleri yedi saatten az uyuyanların soğuk algınlığına yakalanma olasılığı üç kat daha fazla.
Uykunuzu desteklemek istiyorsanız , en iyi şekilde yenilenmek ve iyileşmek için kendinize bir boyun yastığı ısmarlamalısınız .

7. Temiz havada egzersiz yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirin
Hücreleri ve diğer bağışıklık sistemi yardımcılarını harekete geçirmek söz konusu olduğunda orta düzeyde dayanıklılık egzersizi idealdir. Koşmak , yüzmek , yürümek ne istersen.
Araştırmalar, yalnızca 20 dakikalık orta dereceli egzersizin (kısa bir egzersiz, merdiven çıkma, koşu vb.) antiinflamatuar etkiye sahip olabileceğini göstermiştir.

8. Isıtılan hava bağışıklık sistemini zayıflatır
Havanın ısıtılması mukoza zarlarını kurutur; bu da virüslerin sağlığımıza saldırmasını kolaylaştırır .
Bu nedenle günde üç kez, her seferinde on dakika süreyle pencere tamamen açık şekilde havalandırmak en iyisidir. Havayı bu şekilde nemli tutabilirsiniz.
Ama çok fazla soğumayın, yatak odasını bile. 18 derecenin altındaki sıcaklıklar vücut için (bağışıklık) stres anlamına gelir.

9. Güçlü bir bağışıklık sistemi için adaçayı çayı

ada-cayi.jpeg

Adaçayı yalnızca öksürük ve soğuk algınlığı için en iyi şifalı bitki olarak kabul edilmez. İçerdiği esansiyel yağlar aynı zamanda mukoza zarlarını yumuşatır, doğal fonksiyonlarını destekler ve patojenleri doğrudan savuşturur.
Bilimsel çalışmalar adaçayının bronşları da genişleterek derin nefes almayı ve öksürmeyi kolaylaştırdığını gösteriyor.

10. C vitamini gerçekten bağışıklık sistemini güçlendirir mi?
On arkadaşınıza veya tanıdığınıza sorun, on kez aynı cevabı alacaksınız: "Bağışıklık sisteminiz için kesinlikle C vitaminine ihtiyacınız var !" Bunu herkes biliyor ve aslında en azından kısmen yanılıyor.

Ortadan kaldırılması mümkün olmayan sağlık efsanesinin aksine, portakal , limon , biber veya kivide bol miktarda bulunan C vitamininin en azından fazladan bir dozu çoğumuza soğuk algınlığı virüslerine karşı daha etkili bir koruma sağlamaz.
Çünkü: Sadece olağanüstü strese maruz kalanlar, örneğin maraton koşucuları veya kışın kayak yapanlar gibi önleyici dozlarda C vitamininden gerçekten faydalanırlar. Çeşitli uluslararası çalışmalar bunu artık doğruladı.
Basit bir dille söylemek gerekirse: C vitamini temel olarak bağışıklık sistemini güçlendirir, serbest radikalleri yakalar ve semptomları hafifletebilir ancak eksikliğinin garanti olmadığı bir vitamin varsa o da budur. Yani her gün sıcak limon yudumlamanın ek bir faydası yoktur.
Hala C vitamini olmadan yapmak istemiyorsanız deniz topalak alın : aynı miktarda narenciyeden on kat daha fazla vitamin içerir.
Bu arada: A Vitamini (örneğin havuç veya kuru kayısıda ) örneğin burun ve boğazdaki mukoza zarlarını “besler”. B6 Vitamini (somon, ceviz ) bağışıklık habercilerinin oluşumunu uyarır. Ve E vitamini ( buğday tohumu yağı , yumurta sarısı) bağışıklık hücrelerinin olgunlaşmasını destekler.

11. Bağışıklık preparatları ne kadar faydalıdır?
Bu üç yaygın reçetesiz ilaç genellikle soğuk algınlığı ve grip benzeri enfeksiyonlar için tavsiye edilir.
Multi vitamin: Besin takviyesi yüksek dozda vitamin, eser element vb. içerir. Ancak belirgin bir eksikliğiniz yoksa herhangi bir koruyucu etki bekleyemezsiniz.
Çinko:Aslında savunmayı zayıflatmak mümkündür. İlk belirtilerle birlikte alınırsa etki görülmesi mümkündür.
Ekinezya : Mor ekinezyadaki aktif maddenin yardımcı olup olmadığı hala tartışmalıdır. Connecticut Üniversitesi'ndeki araştırmalar evet diyor. Stanford Üniversitesi gibi diğerleri ise bunun tersini iddia ediyor. Deneyin ama alerjiniz varsa dikkatli olun.

12. Doğru beslenmeyle bağışıklık sisteminizi güçlendirin
Bağışıklık sistemini sürdürülebilir bir şekilde güçlendirmek için birkaç küçük numara yeterlidir.
Çeşitli araştırmalar gösteriyor ki: Vücudunuza yeterli hücre koruyucu mineraller (özellikle çinko ve selenyum) ve ikincil bitki maddeleri sağlarsanız, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve sinir bozucu soğuk algınlığı virüslerinin saldırılarından daha iyi korunabilirsiniz.

Etiketler :