Suların, Rüzgârların, Arazilerin Dansı: Son Seçki İzleyiciyle Buluşuyor

Suların, Rüzgârların, Arazilerin Dansı: Son Seçki İzleyiciyle Buluşuyor
Salt’ın “Havaya Dair” sergisine eşlik eden “Sular, Rüzgârlar, Araziler Arasında” gösterim programının son seçkisi, 9 Temmuz - 18 Ağustos tarihleri arasında Salt Beyoğlu’nda izleyiciyle buluşacak.

Salt Beyoğlu’nda bulunan Havaya Dair sergisi, 18 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Sergi, hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarına odaklanarak disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından hazırlanmış.

79094-3.jpg

FİLM TARİHLERİ 9 TEMMUZ-18 AĞUSTOS ARASINDA

Sergiye eşlik eden gösterim programı olan Sular, Rüzgârlar, Araziler Arasında ise günümüzün önemli çevre sorunlarına odaklanan sanatçı filmlerini bir araya getiriyor. Bu program 9 Temmuz-18 Ağustos tarihleri arasında Salt Beyoğlu’nun ikinci katında gösterilecek. Program, dört kısa film içeriyor:

Karimah Ashadu'nun yönettiği "Plateau [Plato]" (2021): Nijerya'nın Plateau bölgesindeki maden işçilerinin güvencesiz çalışma koşullarını ve ülkenin madencilik tarihi ile sömürge geçmişinin toplumsal ve ekolojik etkilerini inceliyor.

Peter Mettler'ın yönettiği "Petropolis: Aerial Perspectives on the Alberta Tar Sands [Petropolis: Alberta Katran Kumullarına Havadan Bakış]" (2009): Kanada'nın Alberta eyaletindeki katran kumullarındaki petrol rezervini merkeze alıyor.

Melanie Smith'in yönettiği "Maria Elena" (2018): Şili'nin kuzeyindeki Atacama Çölü'nde, Guggenheim ailesinin açtığı tuz madeni işletmesiyle bir yerleşim alanına dönüşen Maria Elena kasabasını konu ediniyor.

Yuri Ancarani'nin yönettiği "Il Capo [Şef]" (2010): İtalya'nın Apuan Alpleri'ndeki Carrara mermer ocağında dev mermer bloklarını ustaca kesip taşıyan işçilerin günlük çalışma rutinlerini belgeliyor.

Bu filmler, Türkçe altyazılı ve tekrarlı olarak 18 Ağustos'a kadar Salt Beyoğlu'nun ikinci katında izlenebilir.

Kaynak:DHA