Sezgin Tanrıkulu Kimdir? Sezgin Tanrıkulu Neden Gündemde? Chp’li Sezgin Tanrıkulu Ne Dedi?

Sezgin Tanrıkulu Kimdir? Sezgin Tanrıkulu Neden Gündemde? Chp’li Sezgin Tanrıkulu Ne Dedi?
CHP’li milletvekili Sezgin Tanrıkulu TSK'yı hedef alan açıklamalarının ardından tepkiler alarak gündeme oturdu. Pek çok kişi Sezgin Tanrıkulu'nun kim olduğunu merak edip araştırmaya başladı. İşte detaylar...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türk askeri hakkında söylediği sözler sebebiyle sosyal medyada büyük tepki çekmişti. Hem iktidar hem de muhalefet kanadından Tanrıkulu’nun ifadelerine ağır eleştiri gelirken, arama motorlarında Sezgin Tanrıkulu hakkında yapılan araştırmaların arttığı gözlemlendi. Peki Sezgin Tanrıkulu Kimdir, nereli ve kaç yaşında? CHP’li Sezgin Tanrıkulu ne dedi, neden gündemde?

CHP’Lİ SEZGİN TANRIKULU NE DEDİ?

Bir televizyon programının canlı yayınına bağlanan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Bu Türk Silahlı Kuvvetleri değil mi 12 Eylül'de faşist darbeyi yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz'da darbe girişimi yapan, köyleri yakan... Onlarca faili meçhul cinayet. Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen..." sözleri nedeniyle büyük tepki çekti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca; CHP Diyarbakır Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu hakkında, katıldığı TV programındaki sözleri nedeniyle ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçlarından soruşturma başlatıldı.Sezg

SEZGİN TANRIKULU KİMDİR?

Mustafa Sezgin Tanrıkulu 27 Mayıs 1963 tarihinde Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Kürt bir ailede dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Kamu Hukuku alanında yüksek lisans, Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını tamamladı.

Mezun oluşunun ardından 1985 yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 1986–2002 yılları arasında Diyarbakır Barosu Genel Sekreterliği ve Başkan Yardımcılığı, 2002–2008 yılları arasında ise Diyarbakır Barosu Başkanlık görevini üstlendi. Ayrıca 1988 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi'nin kuruculuğuna öncülük etti. Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucuları arasında yer aldı ve 1998'den itibaren Diyarbakır Temsilciliğini yaptı. 1997 Robert Kennedy İnsan Hakları ödülüne layık görüldü.