Mabel Matiz: Artık değişim istiyorum, İstanbul Sözleşmesi'ni uygula

Mabel Matiz: Artık değişim istiyorum, İstanbul Sözleşmesi'ni uygula

Müzisyen Mabel Matiz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kadın cinayetlerine ve LGBTİ+ bireylere uygulanan ayrımcılığa karşı tepki gösterdi. "Kadınların, trans bireylerin, LGBTİ+’harın hedef gösterilmesini kabul etmiyorum" dedi.

Mabel Matiz yaptığı paylaşımda "Failler yerine mağdurların hedef gösterilmesini kabul etmiyorum. Şiddete çanak tutulmasını kabul etmiyorum. Kadınların hedef gösterilmesini kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun uygulanması gerektiğine dikkat çeken Matiz'in açıklama metninin tamamı şu şekilde:

“Artık değişim istiyorum. Yaşam hakkının ciddi ve tutarlı yasalarla korunduğu, şiddet dilinin aynı ciddi yasalar tarafından ağır/gerçekçi / caydırıcı cezalarla istisnasız olarak yaptırıma tabi tutulduğu, insanlarını cinsiyet’ cinsel yönelim / inanç /ırk / dil gibi kimlikler üzerinden ayrıştırmayan, dışlamayan, birbirine düşman etmeyen, insanlarını eşit ve adil şekilde koruyan, kucaklayan, seven, önemseyen ve bunu uygulamalarıyla hissettiren bir ülke istiyorum. Bunun için gerçekçi ve akilane inisiyatifler alacak samimi, uygar yöneticiler istiyorum.

Göstermelik ve geçici açıklamalarla idare eden, insan hayatını hashtag’lere ve birbirinden kuru tweet’lere hizalayan, değişim için hiçbir şekilde inisiyatif almayan, harekete geçmeyen ve dahası bütün harekete geçme olasılıklarının da yolunu tıkayan yerleşik bakıştan ve onun yarattığı yönetim dilinden yoruldum.

Artık değişim istiyorum.

Failler yerine mağdurların hedef gösterilmesini kabul etmiyorum. Şiddete çanak tutulmasını kabul etmiyorum. Kadınların hedef gösterilmesini kabul etmiyorum. Trans bireylerin, LGBTİ+’harın hedef gösterilmesini kabul etmiyorum.

Herkes için tam, eşit yaşama hakkı istiyorum. Eşitlik ve adalet için hak taleplerinin duyulmasını istiyorum. Hemen, şimdi değişim istiyorum. Onurlu mücadelelerinde bütün kadınların, trans bireylerin ve LGBTİ+’harın yanında olduğumu bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum. Artık değişim istiyorum.

İstanbul Sözleşmesi’ni uygula, 6284’ü uygula.”