Kansere Karşı En Dirençli Kan Grubu Belli Oldu! Bu Kan Grubundan Olanların Kansere Yakalanma Riski Daha Az

Kansere Karşı En Dirençli Kan Grubu Belli Oldu! Bu Kan Grubundan Olanların Kansere Yakalanma Riski Daha Az
Kan grubu, insan sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Araştırmalar, belirli kan gruplarına sahip kişilerin, diğer gruplara göre bazı hastalıklara daha yatkın veya dirençli olabileceğini gösteriyor.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden Dr. Arash Etemadi liderliğinde yapılan araştırma, 55 bin kişinin verilerini inceledi. Araştırma sonucunda, 0 kan grubuna sahip olmayan kişilerin, belirli hastalıklarda ölüm oranlarının yüzde 9 daha fazla olduğu bulundu.

0 Kan Grubu ve Kanser

Araştırma, 0 kan grubuna sahip kişilerin, mide, pankreas, kolon, meme ve prostat kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösterdi. Örneğin, 0 kan grubuna sahip kişilerde mide kanseri riski, diğer kan gruplarına sahip kişilere göre yüzde 55 daha düşüktü.

sss-16.png

0 Kan Grubu ve Diğer Hastalıklar

0 kan grubuna sahip kişilerin, kalp hastalığı, felç ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskinin de daha düşük olduğu bulundu. Örneğin, 0 kan grubuna sahip kişilerde kalp hastalığı riski, diğer kan gruplarına sahip kişilere göre yüzde 17 daha düşüktü.

Kan Grubunuzu Değiştiremezsiniz, Ama Riskinizi Azaltabilirsiniz

Kan grubunuzu değiştiremezsiniz, ancak riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve sigarayı bırakmak, kan grubunuza bakılmaksızın genel sağlığınızı iyileştirmeye ve hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Etiketler :