İnsanlardan Sonra Robotlar da İntihar Etmeye Başladı! İşte İntihar Sebebi

İnsanlardan Sonra Robotlar da İntihar Etmeye Başladı! İşte İntihar Sebebi
Dünyanın konuştuğu olay Güney Kore'de yaşandı. Bir şirketin süpervizörü olarak çalışan robot, kendisinden yapması beklenen iş yükünü kaldıramadığı için kendisini merdivenden atarak intihar etti.

Güney Kore’de yaşanan olay tüm dünyada tartışma konusu oldu. Gumi Belediyesi tarafından “Robot Süpervizörü” olarak çalıştırılan robot, iş yükünü kaldıramadığı kendisini merdivenlerden atarak intihar etti. Bu olay, ilk robot intiharı olarak kayıtlara geçti.

Edinilen bilgilere göre robot, olay öncesi farklı davranışlar sergiledi ve gözle görülmeyen bir şeye odaklanarak aynı noktada dönmeye başladı. Robot, bir müddet sonra ise bir merdivenden kendini aşağı attı. Olay sonrası hareketsiz kalan robotun kullanılamaz hale geldiği anlaşıldı.

gd.jpg

ARALIKSIZ 7 SAAT ÇALIŞIYORDU

İntihar eden robotun sabah 9’dan akşam 4’e kadar aralıksız çalıştığı ve katlar arasında geçiş yaparken asansör kullandığı öğrenildi.

Belediye, olaydan hemen sonra robottan geriye kalan parçaları toplayarak analize gönderdi. Robotun neden intihar etiği parçalar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıktı.

gdf.jpg

HER ON ÇALIŞANA BİR ROBOT DÜŞÜYOR

Olaya ilişkin yapılan araştırma sonucunda bu sıra dışı olayın 'aşırı çalıştırılmak'tan kaynaklandığı iddia edildi. Özelikle robot teknolojisi alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Güney Kore'de her on çalışanla bir robot ilgileniyor

Yaşanan bu ilginç olay, insanlarla robotların daha çok iş birliği yaptığı bir gelecekte robot çalışanların refahı için düzenlemelere ihtiyaç olup olmadığına dair tartışmaları akıllara getirdi..