Ünlü bir firmanın hazır erişteleri toplatılıyor: Geri çağrılmanın arkasında ne var?

Ünlü bir  firmanın hazır erişteleri toplatılıyor: Geri çağrılmanın arkasında ne var?
İster sevin ister nefret edin, göz ardı edilmesi zor bir ısıya sahiptirler. Son zamanlarda ateşli doğaları, Buldak Ramen eriştelerinin tehlikeli derecede baharatlı olduğu gerekçesiyle yasaklandığı Danimarka'da biraz heyecan yarattı . Peki, bir acı biberi ısırdığımızda hissettiğimiz yanma hissinin arkasında ne var ?

Danimarka kurumu, tek bir erişte paketindeki seviyenin "tüketicide akut zehirlenme riski oluşturacak kadar yüksek olduğunu" söyledi.

Açıklamada, "Ürünleriniz varsa bunları atmalı veya satın aldığınız mağazaya iade etmelisiniz" diye ekledi.

Erişte yiyen çocuklara karşı özel bir uyarı yayınladı ve ebeveynleri, çocuklarının "akut semptomlar" göstermesi durumunda Zehir Hattı ile iletişime geçmeye çağırdı.

Samyang ürünleri yurt dışında oldukça popüler; şirketin faaliyet kârı 2023'te 110 milyon doların üzerinde rekor bir seviyeye ulaştı.

Samyang Foods, şirketin ürünlerinin çok sıcak olduğu gerekçesiyle ilk kez geri çağrıldığını söyledi ve bunun ihracat pazarlarındaki yerel düzenlemeleri daha iyi anlamak için çalışacağını ekledi.

Şirketin bir sözcüsü, "Ürünler şu anda dünya çapında ihraç ediliyor, ancak bu nedenle ilk kez geri çağrılıyorlar" dedi.


Suçlu: Kapsaisin

Acı biberlerin ısı yanılsaması tamamen kapsaisin adı verilen bir kimyasala bağlıdır. Duyusal sinirlerin zarlarında, özellikle sindirim sistemimizde (en önemlisi ağzımızda), burunda ve deride bulunan TRPV1 adı verilen bir proteine ​​bağlanır.
Danimarka'da Buldak Ramen eriştesinin yasaklanması, acı biberin ne kadar güçlü olabileceğine dair bir hatırlatma niteliğindedir. Bu yazıda, acı biberlerin neden ısı verdiğini, Scoville ölçeğini ve aşırı baharatlı yiyeceklerin tehlikelerini ve zevklerini inceleyeceğiz.

Acı Biberlerin Isısı Nasıl Oluşur?
Acı biberlerin ısı hissi, kapsaisin adı verilen bir kimyasaldan kaynaklanır. Kapsaisin, ağız, burun ve sindirim sistemimizdeki sinir hücrelerinde bulunan TRPV1 proteinine bağlanır. Bu protein normalde ısıyı algılar, ancak kapsaisin varlığında daha düşük sıcaklıklarda bile tetiklenir ve sanki yanıyormuşuz gibi bir algı yaratır.

Vücudumuzun Tepkisi
Bu algı, vücudumuzun şişme, terleme ve rahatsızlık gibi tepkilere yol açan bir iltihaplanma tepkisi başlatmasına neden olur. Bu mekanizma, David Julius'a 2021 yılında Nobel Ödülü kazandıran bir araştırmanın konusu olmuştur.

Biberlerin Isısı Nasıl Ölçülür?
Acı biberlerin keskinliği, Scoville ölçeği ve Scoville ısı birimleri (SHU) kullanılarak ölçülür. Bu ölçek, 1912 yılında Wilbur Scoville tarafından geliştirilmiştir. Orijinal yöntemde biberlerden kapsaisin çıkarılmış ve bir grup gönüllünün artık ısıyı hissetmeyene kadar seyreltilmiştir. Günümüzde ise kapsaisin konsantrasyonu doğrudan ölçen daha analitik yöntemler kullanılmaktadır.

Scoville Ölçeğinde Örnekler
Tatlı dolma biber: 0 SHU
Jalapeño biber: 2.500-8.000 SHU
Tabasco biber: 25.000-50.000 SHU
Pepper X: 2.200.000 SHU (Dünya rekoru)
Buldak Ramen eriştesi: 9.000 SHU (tahmini)

Acı Biberlerin Faydaları
Acı biberlerin sadece ağızda ısıya neden olmak dışında bazı faydaları da vardır. Bazı araştırmalar, acı biberlerin ağrı kesici, iltihap önleyici ve antioksidan özelliklere sahip olabileceğini göstermiştir.

Acı Biberlerin Tehlikeleri
Aşırı miktarda acı biber tüketmek, terleme, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi sindirim problemlerine yol açabilir. Nadir durumlarda, aşırı kapsaisin tüketimi alerjik reaksiyonlara ve hatta boğaz şişmesine neden olabilir.

Acı Biberle Nasıl Başa Çıkılır?
Eğer çok fazla acı biber yerseniz ve ağzınız yanıyorsa, su içmeyin. Bu, kapsaisini ağzınızda yayarak durumu daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine, tam yağlı süt, yoğurt veya peynir gibi yağlı yiyecekler tüketin. Kapsaisin yağda çözünür, bu nedenle bu yiyecekler onu emmeye yardımcı olacaktır. Limon veya misket limonu suyu gibi asitli içecekler de ısıyı nötralize etmeye yardımcı olabilir. Ekmek veya pirinç gibi nişastalı gıdalar da kapsaisini emerek ağzınızın dinlenmesine yardımcı olabilir.