Dünyanın en pahalı ikinci boşanması

Dünyanın en pahalı ikinci boşanması
Microsoft’un kurucusu Bill Gates ile 27 yıllık eşi Melinda Gates evliliklerini sonlandıracaklarını açıkladı. 130 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginler listesinde 4. sırada olan Bill Gates, servetinin yarısını eşine verirse 17. sıraya düşecek.

130 milyar dolarlık toplam servetleriyle dünyanın en zengin çiftlerinden Bill ve Melinda Gates boşanma kararı aldı. Gates çifti, 27 yıllık evliliklerini bitireceklerini Twitter hesaplarından yaptıkları “Hayatımızın sonraki aşamasında bir çift olarak birlikte büyüyebileceğimizi düşünmüyoruz” şeklindeki ortak açıklama ile duyurdu. Çift, 2000 yılında kurdukları ve çocuk felci, sıtma gibi hastalıklarla mücadeleye şu ana kadar 50 milyar dolardan fazla katkı sağlayan ‘Bill ve Melinda Gates Vakfı’ için birlikte çalışmayı ise sürdüreceklerini açıkladı. Vakıf, halihazırda Covid-19'a karşı aşı çalışmalarının da önemli bağışçısı.

Ayrılık nedeni belirsizliğini koruyor

Hürriyet'te yer alan habere göre, örnek gösterilen çiftin ayrılıklarının nedeni belirsizliğini koruyor. Ancak Melinda Gates (56) daha önce yaptığı bir açıklamada, kocasının iş ve aile hayatı arasında dengeyi kurmakta zorlandığını söylemişti. Şirketinin yönetiminden Mart 2020’de ayrılan Bill Gates, 26 milyar dolara karşılık gelen yüzde 1.37’lik Microsoft hissesinin sahibi.

Servet nasıl paylaşılacak 

Melinda ve Bill Gates daha önce evlilik anlaşması yapmadıkları için şimdi gözler milyarlarca dolarlık servetin nasıl paylaşılacağında. Çok sayıda emlak, bir özel jet, göz kamaştırıcı sanat koleksiyonu ve lüks araçları da içeren servetin dağıtımına ilişkin bir ayrılık sözleşmesinin taraflarca imzalandığı boşanma belgelerinde belirtilse de, detaylar paylaşılmadı.

Çocuklara 10 milyon dolar

Gates çiftinin, Jennifer (25) ve Phoebe (18) adlarında iki kızı ile Rory (21) isimli bir erkek çocukları bulunuyor. Bill Gates daha önce yaptığı bir açıklamada, devasa servetine rağmen çocuklarının her birine mirasından 10 milyon dolar bırakacağını, daha fazla para bırakmanın onlar için iyi olacağına inanmadığını söylemişti.

 13 basamak düşecek 

Çift boşanma sürecini yürütmeleri için güçlü avukatlık firmalarından destek alıyor. Melinda’yı New York’tan 4 avukat, Bill Gates’i ise Los Angeles’tan 3 avukat temsil edecek. Gates çiftinin boşanması tarihin en pahalılarından olacak. Boşanma ile servetin yarı yarıya bölünmesi durumunda Gates’in en zenginler listesinde dördüncü basamaktan 17’nci sıraya düşmesi bekleniyor.

En pahalı boşanma rekoru Jeff Bezos'a ait

En pahalı boşanma rekoru ise online ticaret devi Amazon’un sahibi Jeff Bezos’a ait. 2019’daki boşanma sırasında Bezos, 150 milyar dolarlık servetinden 36 milyar doları eşi MacKenzie’ye vermişti.