Dört Gün Üst Üste Kivi Yiyenlerin Değişimi Hemen Fark Ediliyor! 12. Günde Etkisi Tavan Yapıyor

Dört Gün Üst Üste Kivi Yiyenlerin Değişimi Hemen Fark Ediliyor! 12. Günde Etkisi Tavan Yapıyor
Bir araştırma, kivi yemenin sizi yalnızca dört gün içinde siz kötü ruh halinden çıkarabildiğini ortaya çıkardı. Yüksek C vitamini kaynağı olduğu bilinen bu meyve aynı zamanda sinir sistemine de iyi geliyor.

Araştırmacılar, kivinin insanlara C vitamini takviyelerinden daha hızlı ve daha uzun süreli bir destek sağladığını düşünüyor. Bu etkisinin yanı sıra kivi ruh sağlığına da iyi geliyor.

Yeni Zelanda'nın Otago Üniversitesi'nden ekip, düşük C vitamini olan 155 yetişkinin sekiz haftalık diyet müdahalesini gerçekleştirdi. Katılımcılar günlük olarak C vitamini takviyesi, plasebo veya iki kivi aldılar ve ardından akıllı telefon anketleri aracılığıyla canlılıklarını, ruh hallerini, uyku kalitelerini ve fiziksel aktivitelerini bildirdiler.

12. GÜNDE DEĞİŞİM FARK EDİLİYOR

British Journal of Nutrition'da yayınlanan sonuçlar, kivi meyvelerinin dört gün içinde canlılığı ve ruh halini iyileştirdiğini ve bu artışın etkisinin 14-16 gün civarında zirveye ulaştığını gösterdi.

Öte yandan C vitamini takviyeleri, 12. güne kadar ruh halini marjinal olarak iyileştirdi.

Araştırmanın başyazarı Dr. Ben Fletcher şunları ekledi: 'Bu, yediğimiz şeylerin nasıl hissettiğimiz üzerinde nispeten hızlı bir etkiye sahip olabileceğini görmemize yardımcı oluyor.'

Etiketler :