Didem Arslan Yılmaz: Etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç

Didem Arslan Yılmaz: Etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç
Didem Arslan Yılmaz, kendisine yöneltilen 'Kürtçe karşıtlığı' eleştirilerine sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla yanıt verdi. Kürtçe'ye bir tepkisinin olamayacağını söyleyen Yılmaz, "Etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç" yanıtını verdi” dedi.

Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu 'Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme' programına telefonla bağlanan Türkan Taşçı isimli kişi hattan alınmıştı. Yılmaz, ardından "Hayır hayır Türkan Hanım bizim de anlamamız lazım” diye konuşmuştu. Bunun üzerine çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, bu ifadeleri 'Kürtçe karşıtlığı' olarak yorumlamıştı.

Didem Arslan Yılmaz, sosyal medyada kendisine yöneltilen tepkilere yanıt verdi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Yılmaz, ilk olarak konuklarıyla ilgili bilgi verdi: "Dünkü yayınımıza, Urfa’dan gelen Hayriye Taşcı, 'Babası benden 4 aylık bebeğimi kaçırıyor, bana yardım edin' diyerek, ablası Ayfer Taşcı ile birlikte programımıza katıldı. Kızlar aileleri tarafından tehdit aldıklarını söyleyip, öldürülmekten korkuyorlardı."

Yayın devam ederken kızların halası Türkan Taşçı'nın yayına bağlanmak istediğini belirten Yılmaz, "Yeğenleriyle şakır şakır Türkçe konuştu, önce kızlara Türkçe hakaretler etti. Sonra da aniden kızlarla Kürtçe konuşmak istediğini söyledi. Hala Türkan hanım, benim ve seyircimin kızlarla konuşmasını anlamamızı istemedi. Yeğenleriyle Kürtçe konuşarak, konuşulanları gizlemek istedi" ifadesini kullandı.

 

Yılmaz, Taşçı'nın kendilerinden tercüman talebinde bulunmadığını belirterek açıklamasına şöyle devam etti:

'Kürtçe'ye bir tepkim olamaz'

"Türkan Hanımı, Kürt olduğu için yayından aldırmadım. Yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım. Öyle olsa yeğenlerini yayına konuk etmezdim. Kürtçeye bir tepkim olamaz. Yayında 'Doğu dili' diye hiçbir ifadem de yok…. Hala Türkan Hanım, Arapça da konuşmak isteseydi, İngilizce de konuşmak isteseydi, aynı tepkiyi gösterirdim. Çünkü, onun ne söylediğini bilmemiz gerekiyordu, kızların can güvenliğinden endişe ediyordum."

 

'Ülkenin fay hatlarını kaşımak'

Sivaslı bir ailenin kızıyım. Memleketimin doğusu batısı kuzeyi ve güneyi ile ilgili ayrım yaptığımı iddia etmek, hele etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç. Yayının sadece 10 saniyesini servis edip sanki ortada bir siyasi tartışma varmış gibi linç başlatanların amacı ülkenin fay hatlarını kaşımak." Yılmaz, açıklamasını "Bu arada Kürtçe konuşanlarla hiçbir sorunum yok, incinen vatandaşlarımızdan özür dilerim" ifadesiyle sonlandırdı.