Derin Sularda Şaşırtan Keşif

Derin Sularda Şaşırtan Keşif
Bilim insanları Akdeniz'de ilginç bir canlı keşfetti. Gececil canlının gözleri, başından 20 kat daha büyük.

Başından 20 kat daha ağır olan ve ona bir memeli kadar keskin görüş sağlayan dev gözlere sahip bir deniz solucanının keşfi bilim adamlarını şaşkına çevirdi .

Araştırmacılar , İtalya'nın Ponza adası çevresinde bulunan Vanadis kıl solucanının gözlerinin, türün yalnızca denizin karanlık derinliklerinde görülen gizli bir dile sahip olmasını sağladığından şüpheleniyor.

Gece solucanının gözleri o kadar büyüktür ki, eğer insanların gözleri de aynı oranda büyük olsaydı, kafamıza fazladan 100 kg daha eklenirdi.

solucan5.png

Bilim adamları , gözlerinin solucana fare veya sıçanlarla aynı seviyede "olağanüstü görüş" sağladığını ve türün küçük nesneleri görmesine ve geceleri denizdeki hareketlerini takip etmesine olanak sağladığını söylüyor.

Bilim insanları, dev gözlü deniz solucanının keşfiyle şaşkına döndü.

solucan1.jpg
Kopenhag Üniversitesi'nden Dr. Anders Garm, "Bu gerçekten ilginç çünkü böyle bir yetenek genellikle biz omurgalıların yanı sıra eklem bacaklılara (böcekler, örümcekler) ve kafadan bacaklılara (ahtapot, kalamar) özgü" dedi.

Araştırmacılar, İtalya'nın Ponza adası civarında bulunan Vanadis deniz solucanının gözlerinin, türün denizin karanlık derinliklerinde sadece kendi aralarında görülebilen gizli bir dile sahip olmasına da imkan tanıdığından şüpheleniyor.

Gececil solucanının gözleri o kadar büyük ki eğer insanların gözleri de nispeten bu kadar büyük olsaydı, başımıza fazladan 100 kilogram eklenirdi.

Bilim insanları, solucanın gözlerinin fare ya da sıçanlarınkine eşdeğer bir "olağanüstü görüş" sağladığını, bu sayede türün küçük nesneleri görebildiğini ve geceleri denizdeki hareketlerini takip edebildiğini belirtti.

Kopenhag Üniversitesi'nden Dr. Anders Garm, "Bu gerçekten ilginç çünkü böyle bir yetenek genellikle eklembacaklılar (böcekler, örümcekler) ve kafadanbacaklılarla (ahtapot, kalamar) birlikte biz omurgalılara özgüdür" dedi.

solucan2.jpg

Çalışmanın ortak yazarlarından Dr. Garm, "Böylesine gelişmiş ve detaylı bir görüş, bu grupların dışında ilk kez kanıtlandı" diye belirtti.

Bilim insanları, solucanın basit sinir sisteminin bu çok karmaşık işlevleri nasıl yerine getirdiğini anlamaya çalışıyor.

Solucan, gözleri dışında şeffaf bir gövdeye sahip. Bu da gözlerin evrimsel faydalarının, Vanadis'i avcılarına görünür kılmasının sonuçlarından daha ağır bastığı anlamına geliyor.

Araştırmacılar büyük gözlerin tam olarak ne işe yaradığından da emin değil zira bu canlılar gececil ve genellikle tüm hayvanlarda gözlerin en iyi şekilde çalıştığı zaman olan gündüzleri saklanıyorlar.

Dr. Gram, "Gün içinde solucanı hiç kimse görmediği için nerede saklandığını bilmiyoruz. Dolayısıyla gözlerini gündüz de kullandıkları ihtimalini göz ardı edemeyiz" dedi.

Bildiğimiz şey, yiyecek bulmak ve çiftleşmek gibi en önemli faaliyetlerinin geceleri gerçekleştiği. Dolayısıyla, geceleri gözlerinin önemli bir işlevi olması muhtemel.

Bilim insanları ayrıca solucanın gözlerinin insanlar tarafından görülemeyen ultraviyole ışığı görecek şekilde geliştiğini tespit etti. Bu durum, Vanadis'in gece vakti zifiri karanlık denizde biyolüminesan sinyalleri gördüğüne işaret ediyor.

Etiketler :