Çin'de halkın 'Covid hapsi' devam ediyor: Baba evden çıkaramadı, 3 yaşındaki çocuk öldü

Çin'de halkın 'Covid hapsi' devam ediyor: Baba evden çıkaramadı, 3 yaşındaki çocuk öldü
Çin'in "sıfır vaka" politikasını sıkı bir şekilde uygulaması, üç yaşındaki bir çocuğun hayatına mal oldu.

Çin'in Kansu eyaletinin başkenti olan Lanzhou'daki bir baba sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda, oğlunu hastaneye götürene kadar polisin gelmediğini iddia etti. Lanzhou'daki bir evde gaz kaçağı yaşanmasının ardından oğlunu ve eşini hastaneye götürmek isteyen adamın anlatımına göre, "sıfır vaka" politikası yüzünden hastaneye gitmelerine izin verilmedi.

İnternetteki haritalara göre hastane, çocuğun evinden sadece 3 kilometre uzakta yer alıyor, bu da arabayla 10 dakikalık bir mesafe anlamına geliyor.

Çin'de Covid vakalarının tekrardan artması sebebiyle "sıfır vaka" politikası yeniden sıkılaştırıldı. Bunun sonucunda bazı bölgelerde dışarı çıkma yasağı ve karantina sürecine geri dönüldü.

Hesap sormaması için para teklif edilmiş

Sosyal medya paylaşımında baba, "sivil bir örgüt" için çalıştığını iddia eden biri tarafından kendisine, yetkililerden hesap sormayacağına dair bir anlaşma imzalaması koşuluyla 100 bin yuan (yaklaşık 14 bin dolar) teklif edildiğini söyledi. Baba teklifi kabul etmediğini dile getirerek, "Tek istediğim (oğlumun ölümü için) bir açıklama. (Onların) bana doğrudan söylemesini istiyorum, neden o zaman gitmeme izin vermediler?" diyerek yetkililerden açıklama istedi.

Babanın Weibo ve bir başka online site olan Baidu'da olayı anlatan paylaşımları çarşamba gecesi geç saatlerde ortadan kayboldu.

Yetkililer yalanladı

Yerel polisin salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada ise, yardım çağrısı aldıktan sonra derhal olay yerine intikal edildiği ve 14 dakika içinde çocuk da dahil olmak üzere iki kişinin hastaneye kaldırılmasına yardımcı olunduğu öne sürüldü.

Polis açıklamasında, çocuğun karbon monoksit zehirlenmesinden öldüğü, hastanede yatmaya devam eden annenin ise durumunun stabil olduğu belirtildi. Öte yandan sokağa çıkma yasağı sebebiyle anne-çocuğun tedavilerinin gecikip gecikmediğine değinilmedi.

Perşembe günü Lanzhou yetkilileri bir açıklama yayınlayarak çocuğun ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirdi ve ailesine başsağlığı diledi. Çocuğun zamanında kurtarılmasını sağlayamayan yetkililer ve çalışma birimleriyle "ciddi bir şekilde ilgilenme" sözü verildi. Açıklamada, "Bu olaydan acı bir ders çıkardık... ve gelecekte çalışmalarımızda insanları ve onların hayatlarını ön planda tutacağız" denildi.

Cevap için talep

Çocuğun ölümü yerel halkın öfkesini de ateşledi. Sosyal medyada dolaşan videolarda bölge sakinlerinin yetkililerden bir cevap almak için sokaklara döküldüğü görüldü.

Videolardan birinde bir kadın tepeden tırnağa tehlikeli madde giysilerine sarılmış yetkililere bağırıyor. Kadın, "Liderinize buraya gelip bugün ne olduğunu bize anlatmasını söyleyin" diye bağırıyor. Bir diğerinde ise bir adam, "Bana özgürlüğümü geri verin!" diye haykırırken görüntüleniyor. Diğer videolarda SWAT polislerinin bulunduğu birkaç otobüsün olay yerine geldiği görülüyor.

Bir tanesinde tehlikeli madde giysileri giymiş polis memurları caddede yürürken görülüyor, diğerlerinde ise kalkan tutan, kask ve maske takan üniformalı polis memurlarıyla çatışan bölge sakinleri görülüyor.

Bölge sakinlerinden biri CNN'e yaptığı açıklamada, Lanzhou'nun "salgın önleme ve sokağa çıkmaya yönelik aşırı yasaklarından" ve giderek daha sıkı hale geldiğini söylediği sansürden yakındı. Şahıs, "Artık gerçeği bilmek bile abartılı bir umut haline geldi. Kim bilir ülke çapında kaç tane benzer olay yaşandı?" diyerek öfkesini dile getirdi.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi

Etiketler :