Canlı kelebekli elbise tasarımlarından dolayı özür diledi!

Canlı kelebekli elbise tasarımlarından dolayı özür diledi!
Japon moda markası Undercover, Paris Moda Haftası'nda canlı kelebeklere yer verdiği kıyafet tasarımları ile hayvan hakları örgütü PETA'nın tepkisini çekince özür diledi. Markanın tasarımcısı bir daha asla tasarımlarında canlı hayvanlara yer vermeyeceğinin sözünü verdi.

Japon moda markası Undercover, eylül ayında gerçekleşen Paris Moda Haftası'na kelebek ve böcek desenli kıyafetlerin yanı sıra canlı kelebeklerin kullanıldığı koleksiyonla damga vurmuştu.

rn9nzeccjewuzqaserxlhw.webp

Bu ilginç tasarımlardan oluşan koleksiyonu moda dünyası alkışlasa da hayvan haklarını savunanlar eleştirmişti.

Elbiselerde canlı kelebeklere yer verilen tasarımlar nedeniyle başta PETA olmak üzere pek çok hayvan hakları örgütünden tepki çeken markanın tasarımcısı özür diledi ve bir daha asla tasarımlarında canlı hayvanlara yer vermeyeceği sözü verdi.

tsod51qmsu-0r5k2wyukaa.webp

PETA ekim ayında Takahashi'ye, halka açık sergilerde kullanılan kelebeklerin "tipik olarak ya doğadan koparıldığını ya da çiftliklerde esaret altında yetiştirildiğini" ve birçoğunun zarflar ve küçük kutular içinde "kargo gibi" nakledilirken ezildiğini ya da öldüğünü bildiren bir mektup yazdı.

Grup, Kuzey Amerika Kelebek Derneği'ne atıfta bulunarak şunları söyledi: "Birçok düğün planlayıcısı artık düğünlerde kelebeklerden kaçınıyor çünkü onlar çoğunlukla ya ölü ya da yarı ölü olarak geliyorlar."

nc4rne2cv0uc-3acbgt7da.webp

NTV'nin aktardığına göre, markanın kurucusu ve tasarımcısı Jun Takahashi de PETA'ya yazdığı cevap mektubunda, “Gökyüzünde özgürce uçabilen kelebekleri tuzağa düşürdüğüm için pişmanım” dedi.