Bir kediyi ne kadar süre evde yalnız bırakabilirsiniz?

Bir kediyi ne kadar süre evde  yalnız bırakabilirsiniz?
Birçok kişi, yeterli yiyecek ve su olması durumunda hayvanın uzun süre bırakılabileceğini düşünür ancak durum böyle değildir. ..

Evde yalnız: Bir kediyi ne kadar süre yalnız bırakabilirsiniz?

Evcil hayvanlarla yaşamanın birçok avantajı vardır. Ancak muhtemelen bir kedinin veya kedinin her sahibinin sorunu çözmesi ve hayvanı yalnız bırakması gerekiyordu. Birisi işi nedeniyle bunu yapmak zorunda kalıyor, birisi bir kır evini ziyaret ediyor veya birkaç günlüğüne iş gezisine veya uzun bir tatile çıkıyor.

Bir köpek söz konusu olduğunda cevap basittir: Hayvan bu kadar uzun süre tek başına ayakta kalamaz. Ancak kedilerde sorun daha karmaşıktır çünkü ihtiyacınız olan her şey dairede bulunabilir.

İnsanlar genellikle kedileri, özellikle köpeklerle karşılaştırıldığında çok fazla ilgiye ihtiyaç duymayan, kendi kendine yeten, bağımsız yaratıklar olarak düşünürler. Ancak uzmanlar bunun tamamen doğru olmadığına inanıyor . Araştırmaların gösterdiği gibi, kedilerin çoğu zaman arkadaşlığa ve insan ilgisine sandığımızdan daha fazla ihtiyacı var. Konunun uzmanlarına göre "Kediler uzun süre yalnız bırakılmamalı. Uzun süre yalnız bırakılmaları halinde karşılanamayacak duygusal ve sosyal ihtiyaçları var."

Bir kedi evde ne kadar süre yalnız kalabilir?

kedi4.jpg

Uzmanlara göre bir kedi 24 saatten fazla evde yalnız bırakılamaz. Bu süre zarfında evcil hayvan çoğu durumda yalnızlığını fark etmeyecektir.

Birçok kişi, yeterli yiyecek ve su olması durumunda hayvanın uzun süre bırakılabileceğini düşünür ancak durum böyle değildir.

Sahibinin uzun süre yokluğu hayvanda strese neden olabilir, bu durumda kediler aşırı yemek yiyebilir, nesneleri kırabilir ve hatta kendilerine zarar verebilir, bu nedenle onlara çok fazla yiyecek ve su bırakmamalı ve her şeyin yoluna gireceğini ummalısınız.
Ayrıca kediler, sahibinin uzun süre yokluğundan dolayı kendilerini stresli hissettiklerinde kusma, iştahsızlık, ishal, idrarını tepsiden kaçırma gibi belirtiler gösterebilirler.

Bir kedi nasıl yalnız bırakılır?
Kediler günde en az bir kez, hatta daha iyisi iki kez ziyaret edilmelidir. Akrabalar, arkadaşlar, tanıdıklar, komşular olabilir.

Uzman, yokluğunuzda kedilerin yaşamını daha konforlu hale getirmek için besleme oyuncakları ve sıradan oyuncakların kullanılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca sahibinin kokusunun mümkün olduğu kadar uzun süre hayvanda kalması için yatak çarşaflarının yıkanmamasını, kanepelerin, yatakların ve sandalyelerin temizlenmemesini tavsiye ediyor.