Binlerce Lira Ödeyip Mağdur Oluyorlar!

Binlerce Lira Ödeyip Mağdur Oluyorlar!
Mezun olduğu alanda iş bulamayan işsiz binlerce üniversite mezunu yaşam koçluğu için sertifika alıyor. Yaşam koçu olabilmek için Türkiye’de sadece üniversite ya da bu alanda yetkin eğitim kurumlarında eğitime katılma şartını yerine getirmek yeterli bulunuyor. 1 aylık eğitim sonunda da programa başvuran kişi sertifika sahibi oluyor ve yaşam koçluğuna başlayabiliyor.

Sadece bir aylık eğitimle koçlar başka hayatlara yön vermek konusunda kendini yetkin hissetse de, eğitim süresinin ve içeriğinin yetersizliği trajikomik örneklerin gün yüzüne çıkmasına neden oluyor. Bu örneklere rağmen her gün binlerce yaşam koçu, sosyal medya paylaşım platformlarından ve iş arama web sunucuları üzerinden komik ücretlerle “Yaşam koçunuz olabilirim” ilanı veriyor. Artan işsizlik nedeniyle hem yaşam koçluğu sertifikası için binlerce TL ödeyen üniversite mezunları, hem de yaşam koçu arayıp tecrübesiz ellere düşenler mağduriyet yaşıyor.

yoga-2176668-1920.jpg

Konuya ilişkin açıklama NLP Uzmanı Zihin Eğitmeni Burak Dalgül’den geldi. Dalgül, birçok üniversitenin akreditasyon verdiğini ve yetkinliksizliğin adeta satışa çıkarıldığını söyleyerek şöyle konuştu:

"Dünyada Profesyonel Koçluk alanında uluslararası yetkili 2 kurum var. Fakat bu 2 kurumun dışında birçok üniversitenin ve özel kuruluşların kafalarına göre akreditasyon verdiğini görüyoruz. Bunun doğal sonucunda da parayla yetkinliksizliğin satılması gibi bir durumla yüz yüze kalıyoruz. Örneğin bir danışan, Profesyonel Koçluk yaptığını iddia edem birisine gidip “Hayatım neden bu kadar kötü gidiyor?” diye sorunca “Geçmişte birisinin ahını almış olabilirsin” gibi akıldan yoksun bir cevap alıyor.

meditation-1384758-1920.jpg

Yine eğitimime katılan başka bir katılımcımın daha önceden kedi korkusu nedeniyle bilinçaltı, kuantum yaşam koçluğu yaptığını iddia eden birisine gittiğinde “Önceki hayatında bir kedi tarafından yenilmiş olabilirsin” cevabını aldığını duydum. Gerçekten şaka gibi. Bu nedenle herhangi bir konuda destek almak isteyen tüm arkadaşlara şunları özellikle ifade ediyorum; öncelikle profesyonel destek almak istediğiniz konudaki ihtiyacınızı siz net bir şekilde belirleyin. Yetkinliğinden de emin olduğunuz insanlarla temas kurmayı tercih edin. Çünkü siz ve sizin hayatınız her şeyden çok daha değerli.”

girl-8301168-1920.png

Kaynak:ANKA

Etiketler :