Araştırma ortaya koydu: Makyajlı erkekler, makyajsızlara göre daha çekici

Araştırma ortaya koydu: Makyajlı erkekler, makyajsızlara göre daha çekici
Yapılan yeni bir çalışma, hafif bir makyajın erkekleri daha çekici kıldığını ortaya koydu.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan yeni bir bilimsel çalışma, makyaj yapmanın erkeklerin çekici olarak algılanmasında nasıl bir etkisi olduğunu ele aldı. Soruyu yanıtlamak adına 20 erkeğin, biri makyajsız biri de makyajlı olmak üzere iki kez fotoğrafı çekildi.

Profesyonel makyaj sanatçısı Carmina Cristina'dan, deneyin öznesi olan erkeklere çok belli olmayan ince bir makyaj uygulaması istendi. Katılımcılara kapatıcı ve pudra gibi bir dizi kozmetik ürün uygulandı. Daha sonra 200 kişiden, tüm fotoğrafları çekicilik açısından değerlendirmesi istendi.

Deneyin sonucu, makyajlı olarak sunulan erkek yüzlerinin çekiciliğinin, makyajsız olarak sunulanlara kıyasla daha yüksek olduğunu gösterdi. Değerlendirmeye katılan hem erkek hem de kadınların benzer seçimlerde bulunduğu görüldü.

Neden daha çekici?

Önceki çalışmalar, cilt düzgünlüğünün erkek yüzünün cildindeki çekicilik algısını artırdığını ortaya koymuştu. Önceki araştırmalar buna ek olarak daha düşük yüz kontrastının yüzleri daha erkeksi gösterdiğini de keşfetmişti. Erkeklerde kemik yapısı da çekicilik algılarını etkiliyor.

Bu nedenle, belli olmayan makyajın cildin daha düzgün görünmesini sağlayarak ve yüz kontrastını azaltarak erkeklik algısını artırdığı ve kemik yapısı algısını da etkileyerek erkek yüzlerinde çekiciliği yükselttiği görüldü.

Etiketler :