12 Gün Boyunca Durmadan Dönen Koyunların Sırrı Çözüldü

12 Gün Boyunca Durmadan Dönen Koyunların Sırrı Çözüldü
Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde 12 gün boyunca durmadan dönerek dünya gündeme oturan koyunların gizemi son buldu. Profesör Matt Bell, koyunların davranışının nedenlerini detaylıca açıkladı.

Geçtiğimiz yıl sosyal medyada paylaşılan görüntüler dünyada gündem olmuştu.

Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde kaydedilen görüntülerde bir sürüde bulunan koyunlar, 12 gün boyunca kesintisiz şekilde daire çizerek dönmüşlerdi.

Çiftlikte yaşayan onlarca koyunun bir daire çizerek bu kadar uzun süre aralıksız şekilde dönmesi dünya basınında büyük yankı uyandırırken, olay uzun süre boyunca gizemini korumuştu.

BOZUM YEM YENİLDİĞİNDEN ŞÜPHELENİLMİŞTİ

People’s Daily’in haberine göre, sadece soyadı açıklanan çiftlik sahibi Miao başlangıçta birkaç koyunun dönmeye başladığını daha sonrasında ise tüm sürünün bu harekete dahil olduğunu belirtmişti. Koyunların dikkat çeken hareketinden sonra hayvanların bozuk yem yemiş olabileceği söyledi. Son iddia ise İngiltere'de bulunan Hartpury Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ndeki Proseför Matt Bell, koyunların fiziksel sağlık durumunun iyi olduğunu ancak psikolojilerinin bozuk olabileceğine işaret etti.

koyunn.jpeg
GERÇEK ÇOK DAHA FARKLI ÇIKTI

Newsweek’e açıklamalarda bulunan Profesör Bell, hayvanların sürekli olarak dar bir alanda kaldıkları için öfkeyle bu hareketi yaptıklarını söyledi. Bir hayvanın hareketiyle başlayan eylem diğerlerinin sürü psikolojisi şeklinde devam etmesi üzerine 12 gün boyunca dairesel hareketlenme devam etti. Koyunların gergin olduğunun altını çizen Proseför Bell, “Görünen o ki koyunlar uzun süredir aynı alanda kaldıkları için gergin ve sürekli aynı hareketi tekrarlıyorlar” dedi.