Y kuşağının huzurevinde yaşama eğilimi araştırıldı

Y kuşağının huzurevinde yaşama eğilimi araştırıldı
Adamor Toplum Araştırmaları Merkezi, Y kuşağına ilişkin huzurevinde yaşama eğilimini araştırdı. Araştırmaya göre yüzde 78 huzurevinde yaşamak istemiyor.

Y kuşağına giren 775 kişi üzerinden yapılan araştırmanın sonuçları belli oldu. 

Araştırmada katılımcıların “ihtiyaç halinde huzurevinde kalma eğilimleri” başta olmak üzere “huzurevinde kalma eğilimleri ile yaşam memnuniyetleri” ele alındı. Araştırmaya katılanların 161’i yani yüzde 20,8’i ihtiyaç duyacak kadar yaşlandığı zaman huzurevinde kalabileceklerini söylerken, katılımcıların 640’ı yani yüzde 78,7’si ise huzurevinde yaşamak istemiyor.

Araştırmaya göre, huzurevinde kalmama yönündeki tercihlerinin nedenini açıklayan 265 katılımcının 112’si yani yüzde 42’si ailesinin yanında, evinde yaşamak istediği için huzurevi bakımını düşünmediğini ifade etti. Katılımcıların 58’inin yüzde 21’i huzurevinde dışlanmışlık, yalnızlık hissi yaşayacakları ve psikolojik olarak kötü hissedecekleri için huzurevini düşünmedikleri belirlendi.  “Huzurevinde kalmak ister misin?” sorusuna hayır cevabının nedenini açıklayanların 44’ü yüzde 16’sı huzurevi fikrinin onlara sıcak gelmediğini ve orada rahat edemeyeceklerini düşündüklerini söyledi.

Etiketler :