WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesini reddedenlerin mesajlarını kapatacak

WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesini reddedenlerin mesajlarını kapatacak

WhatsApp'ta 15 Mayıs'a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar mesaj gönderemeyecek ya da alamayacak.

WhatsApp'ta 15 Mayıs'a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıların hesapları "aktif olmayan hesap" olarak tanımlanacak.

Öte yandan yeni sözleşmesine göre aktif olmayan hesapların da 120 gün sonra silinebileceğini belirten WhatsApp'ta arama ve bildirimler 15 Mayıs'tan sonra "kısa bir süre" daha çalışmaya devam edecek.

Ancak teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin sadece "birkaç hafta"yla sınırlı olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak'ta güncellemişti.

Bilgileri Facebook ile paylaşıyor

Söz  konusu yeni sözleşme WhatsApp'ın bu yolla, çatı kuruluşu Facebook'la daha fazla veri paylaşacağını düşünen kullanıcıların tepkisine neden olmuştu.

Öte yandan WhatsApp'tan daha sonra yapılan açıklamada bunun doğru olmadığı, değişikliğin işletmelere ödeme yapılmasını sağlamak için gerekli olduğu belirtilmişti.

Güncelleme Avrupa ve İngiltere'yi kapsamıyor

Halihazırda WhatsApp, IP adresi ve platform üzerinden yapılan alımlar gibi bilgileri Facebook'la paylaşıyor. Fakat bu güncelleme Avrupa ve İngiltere'yi kapsamıyor. Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve İngiltere için farklı bir gizlilik sözleşmesi geçerli.

WhatsApp, çok sayıda kullanıcısını kaybetti

WhatsApp'ın ilk duyurusundan sonra milyonlarca kişi, Telegram ve Signal gibi benzer platformlara yönelmişti.

WhatsApp, kullanıcılarının tepkilerinin ardından yeni sözleşmenin kabulüyle ilgili son tarihi 8 Şubat'ta 15 Mayıs'a kaydırmıştı.