Van Valiliğinden 'helikopterden atma' iddialarına ilişkin açıklama

Van Valiliğinden 'helikopterden atma' iddialarına ilişkin açıklama

Van'da gözaltına alınıp işkence gördükleri belirtilen O.Ş. ve S.T.'nin helikopterden atıldıklarına yönelik iddia hastane raporuna da girdi. Bunun üzerine Van Valiliğinden açıklama geldi.

Van Valiliği, “helikopterden atma” iddialarına ilişkin açıklamada bulundu. Valilikten yapılan açıklamda, PKK’ya yönelik operasyon esnasında gözetleme yaptığı iddia edilen S.T.'nin ‘dur ihtarına’ uymadığı ve kaçarken kayalık alanda düşerek yaralandığı öne sürüldü. Açıklamada, kişinin mukavemet gösterdiği ancak yakalanıp gözaltına alındığı bilgisine yer verildi.

Valiliğin açıklaması şu şekilde:

"Van ili Çatak ilçesi Andiçen Mahallesi Sürik Mezrası kırsalında bulunan BTÖ mensuplarını etkisiz hale getirmek maksadıyla 11 Eylül 2020 tarihinde icra edilen operasyon neticesinde; (2) BTÖ mensubu etkisiz hale getirilmiş (1) personel yaralanmış (3) personel şehit olmuştur. Teması müteakip bölgede yapılan takip ve tarassut esnasında çatışma alanından kaçan (1) terörist daha, dere içinde tespit edilerek çıkan çatışma neticesinde etkisiz hale getirilmiştir. Söz konusu teröristin etkisiz hale getirildiği yerde gözetleme yapan ve şüpheli hareketler sergileyen (1) şahsın S.T. bulunduğu tespit edilmiş, şahsın dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır."

"Helikopterle jandarma komutanlığına getirildi"

Valilik O.Ş. adlı yurttaşla ilgili de açıklamada bulundu. O.Ş'nin 11 Eylül 2020 günü saat 19.00 sularında operasyon bölgesinden helikopterle alınarak Van İl Jandarma Komutanlığına getirildiği iddia edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Şüpheli şahıslar hazırda bekleyen ambulanslar ile öncelikle en yakın özel hastaneye, müteakiben Van Bölge Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmiştir. O.Ş. isimli şahıs tedavi işlemlerinin tamamlanmasına müteakip 20 Eylül 2020 günü taburcu edilmiştir. S.T. isimli şahsın tedavisine devam edilmektedir. İzahı yapılan iddialarla ilgili olarak Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 11 Eylül 2020 tarihi itibariyle adli süreç ve eş zamanlı olarak idarece idari soruşturma başlatılmış olup, olay bütün boyutlarıyla titizlikle değerlendirilmektedir.