Yüzlerce öğrenci sokakta mı kalacak?

Türkiye’nin birçok kentinden hayaller kurarak Tunceli Munzur Üniversitesi'ne kayıt yaptıran yüzlerce öğrenci, kentteki KYK yurtlarının sınırlı olması ve yüksek kiralar nedeniyle barınma sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Eylül 2021 13:48
Yüzlerce öğrenci sokakta mı kalacak?

Ferit Demir/ Tunceli

Munzur Üniversitesi'ne bu yıl kayıt yaptıran yeni öğrenciler ve ek yerleştirme ile birlikte üniversitedeki öğrenci sayısının 7 bin olması beklenirken bu öğrencilerin birçoğu barınacak yer bulmama tehlikesi yaşıyor.

Edinilen bilgiye göre, KYK yurtlarında yer bulamayan 5 bin öğrenciden 3 bin öğrenci kendi imkanları ile yüksek kira bedellerine rağmen kiralık evlere yerleşti. Birçok öğrenci kaydını dondurdu bazıları ise kayıt yaptıramadan ilden ayrıldı. Binden fazla öğrenci ise barına sorununu çözemedi.

whatsapp-image-2021-09-19-at-12-12-55.jpeg

Munzur Üniversitesi'ni yoğunlukla tercih eden kesimin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki yoksul aile çocuklarının tercih etmesi nedeniyle kentteki yüksek kiralar nedeniyle ev bulmak ise neredeyse imkânsız hale gelmiş durumda.

Tunceli’de bulunan KYK Yurtların toplam kapasitesi 2 bin, geriye kalan 5 bin öğrenci ise, barınma sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Yüksek kira bedelleri

Geçtiğimiz yıl Munzur Üniversitesi'nin öğrencileri salgın şartları nedeniyle uzaktan eğitim alarak okullarına devam etmiş bu nedenle kente gelerek eğitim göremedikleri için önceden kiraladıkları evlerden ayrılmıştı. Bu evler kiraya verildiği için bu yıl öğrenciler kiralık ev bulmakta zorlanıyor bulanlar ise yüksek kira bedelleri nedeniyle ev kiralayamıyorlar.

KYK Yurtlarına yerleşemeyen ve kendilerine barınacak yer bulamayan çok sayıda öğrenci Seyit Rıza Meydanı'nda basın açıklaması yaparak barınma sorunlarının bir an öce çözülmesini talep etti ve kısa basın açıklaması yaptı.

whatsapp-image-2021-09-19-at-12-12-52.jpeg

Barınma yeri bulamayan öğrenciler adına yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Yaklaşık olarak 1500 öğrenci KYK yurtları için yedek sırada bekletilmekte şu an yurtlarda geçici kalan yeni öğrenciler yurtlara asil öğrencilerin gelmesi ile birlikte yurttan çıkarıldılar. Bu durum karşısında birçok öğrenci arkadaşımız geldikleri memleketlere geri döndü ve birçoğumuz da geceyi dışarda geçirdik. Valilik ile yaptığımız görüşme ve taleplerimizi ilettik. Vali barınma sorununu çözmek için yoğun çaba gösterdiğini ve bu durumu çözümsüz bırakmayacaklarını söyledi. Biz mağdur öğrenciler kentteki bu yüksek kiralara ödeme gücüne sahip değiliz. Buradan yetkililere sesleniyoruz lütfen biz mağdur öğrencilerin barına sorununu bir an önce çözüme kavuşturun."

whatsapp-image-2021-09-19-at-12-12-53.jpeg

Munzur Üniversitesi'ne kayıt yaptıran ancak yurtlara yerleşemeyen ve yüksek kira bedeli nedeniyle ev bulamayan birçok öğrenci, büyük umut ve hayaller kurarak Munzur Üniversitesi'ne kayıt yaptırdıklarını ancak yurt sorunu ve yüksek kiralar nedeniyle okul hayatlarının tehlikeye girdiğini belirtiler.

Yetkililere sesleniyoruz

Muş’tan gelerek Munzur Üniversitesine kayıt yaptıran Diyar Tekin, yaşadığı barına sorununu şu şekilde anlattı:

“Ben Muş’tan büyük hayaller kurarak geldim Tunceli’ye ve Munzur Üniversitesine kaydımı yaptırdım. Tunceli’de barınma sorunu yok eğitim durumu çok iyi dediler. Biz de çıkıp geldik ama şunu gördük geleceğimizin teminatı gençler diyorlar hep ama bugün binden fazla genç dışarda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kiralık ev arıyoruz kiralar çok yüksek ve en az 9 ay peşin istiyorlar bu paraları vermemiz imkansız. En küçük ev olan 1+1 ev için bile 2 bin hatta 2 bin TL’den fazla kira isteyen var. Birçok arkadaşımız çok yüksek kira bedelleri ile ev kiraladı. Bu nasıl bir durum bu kiraları bizler nasıl ödeyebiliriz. Biz buraya okumaya geldik geleceğimizi okuyarak kazanabileceğimizi düşündük ama karşımızda barınma sorunu var buradan Yetkililere sesleniyoruz lütfen sorunumuzu bir an önce çözün."

Şanlıurfa Siverek’ten gelerek Munzur Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümüne kaşıt yaptıran Serhat Osman Dolaş ise şöyle konuştu:

En az 2 bin TL kira

“Bir haftadır Tunceli’ye geldim kaydımı yaptırdım ve bize geçici olarak KYK yurtlarında misafir olarak kalacağımız söylendi. Ama dün itibari ile yurtlarda kalacak öğrenciler geldiği için bizi kovarcasına yurtlardan çıkardılar. Biz geçici olarak kaldığımız yurtlardan çıktığımız an sudan çıkmış bir balık gibi şoka uğradık. Şimdi kimsemiz yok sahipsiz gibi dışarda sokakta dolaşıyoruz. Kiralık ev bulmak için sokak sokak gezdik. Öğrenciye kiralık ev vermek istemiyorlar bulduğumuz evlerde kira bedeli çok yüksekti. En az 2 bin TL kira istiyor bu kiranın 9 aylık kısmını da peşin istiyorlar. Biz bu kiralara nasıl ödeyelim, özel yurtlarda, pansiyonlarda hiçbir yerde yer yok var olan bazı pansiyonlar ve 2 kişilik odada kişi başına bin TL istiyorlar. Bizim bildiğimiz şu an 1500 civarında öğrenci hala barınma sorununu çözmedi. Bu çok üzücü bir durum geleceğimizin teminatı gençler diyorlar ama gençlere kimse sahip çıkmıyor. Yetkililer ile görüşüyoruz sürekli çözüm arıyoruz çözüm bulmaya çalışıyoruz diyorlar ama yarın üniversite açılacak hiçbir çözüm yok ortada kalmış durumdayız.”

Tunceli Valiliği öğrencilerin barınma sorunlarını çözmek için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

whatsapp-image-2021-09-19-at-12-12-50-1.jpeg

Tunceli Valiliği Munzur Üniversitesi öğrencilerinin barına sorunlarını çözmek için çalışmalarının sürdüğünü ve bazı öğrencileri yer temin edildiğini yeni barınma yerlerinin temini için ise çalışmaların devam ettiği belirtilerek şu açıklama yapıldı:

“Valiliğimizin talimatıyla, Munzur Üniversitesi'ne kayıt yaptıran ve talepte bulunan tüm öğrencilerimiz yerleştirme sonuçları beklenmeksizin KYK yurtlarına misafir statüsüyle kabul edilmiş, ayrıca tüm yurtlarımızda misafir öğrenci kabul edebilmek üzere ilave tedbirler hayata geçirilmiştir. Bu hususta Gençlik ve Spor Bakanlığımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yerleştirme sonuçlarının netleşmesi sonrasında başvurusu olup , herhangi bir KYK yurduna yerleşemeyen öğrencilerimizin sorunlarına çözüm bulabilmek adına Valiliğimizce;

Milli Eğitim Bakanlığımıza ait ilimizde bulunan TOBB Yusuf Cengiz Kız Ortaöğretim Yurdumuzun kız öğrencilerimize geçici olarak tahsisi sağlanmıştır. Hali hazırda üniversite öğrencilerimiz kalmakta olup mevcut kapasitenin bir kısmı halen boş durumdadır.

KYK yurtlarımızda misafirliği biten kız öğrencilerimiz geçici olarak bu yurdumuzda misafir edileceklerdir. Bu vesileyle Valiliğimizin bu yöndeki girişimimi ivedi şekilde sonuçlandırarak öğrencilerimize bu imkanı sağlayan Milli Eğitim Bakanlığımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

İlimizdeki bir STK’ya ait olan ve atıl vaziyette bulunan yurt binası, kız öğrencilerimizin yurt ihtiyacını gidermek üzere Valiliğimizin koordinasyonunda tamamen yerel imkanlarla faaliyete geçirilmiş olup pazartesi günü KYK sonuçlarının netleşmesiyle birlikte yurtlarda misafirliği biten kız öğrencilerimize hizmet vermeye başlayacaktır.

'150 kız öğrencimize de barınma imkanı'

Bu surette yaklaşık 150 kız öğrencimize de barınma imkanı sağlanmış olacaktır. Bu konuda destek veren il milli eğitim müdürlüğümüze, gençlik ve spor il müdürlüğümüze ve malzeme konusunda ilgili vakfa destek olan hayırsever hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.

İl genelinde vatandaşlarımıza ait olmakla birlikte atıl/boş vaziyette bulunan dairelerin öğrencilerimizce kiralanabilmesi için Valiliğimizce ev sahipleri ile irtibat kurulmuş, boş olan konutlarını çok düşük bedelle kiraya verecek konut sahiplerinin telefonları yurt idarelerine ve üniversite yönetimine bildirilmiştir. Bu vesileyle gerçekten temsili bir ücrete konutlarını kiraya vereceklerini bildiren hemşehrilerimize ve organizasyonu yürüten AFAD il müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz."

whatsapp-image-2021-09-19-at-12-12-51.jpeg

whatsapp-image-2021-09-19-at-12-12-50-001.jpeg