Ev ve yurt fiyatlarında fahiş artış: Öğrenciler emlak tefecilerinin eline düştü

Ev ve yurt fiyatlarında fahiş artış: Öğrenciler emlak tefecilerinin eline düştü
Yurt ve ev kiralarındaki yükselişe dikkat çeken TÜYİSEN Yönetim Kurulu Üyesi Funda Gökgöl, Öğrenciler resmen emlak simsarlarının, tefecilerin eline düştü. Emlakçılık yapan yurt sahipleri bile var. Yurtlar bu yıl yüzde 17 zam yaptı. Veliler bu zam miktarına uymayan yurtları şikâyet etsin" uyarısında bulundu.

Ev fiyatlarının fahiş oranda artması ve üniversitelerin yüz yüze eğitime geçecek olmasıyla birlikte öğrencilerin kalacak yer bulma sorunu ortaya çıktı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı sadece 750 civarında yurt bulunurken, Tüm Yurt İşverenleri Sendikası’na (TÜYİSEN) bağlı 500’ü aşkın yurdun yarısı pandemi döneminde kapandı. 4 bin civarındaki özel ve vakıf yurdunun ise öğrenciler için ne kadar güvenli olacağı soru işaretini beraberinde getiriyor.

900 TL olan evlerin fiyatı 3 bin TL'ye yükseldi

Pandemi öncesinde 900 TL olan evlerin fiyatı 3 bin TL’ye kadar çıktı. Bir evde 3 öğrenci kalsa dahi bir öğrencinin ev kirası ve faturalar için 2 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Bu dönemde bazı özel yurt sahipleri ise emlakçı gibi çalışıp öğrencilerden çifte komisyon almanın peşine düştü.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, Tüm Yurt İşverenleri Sendikası (TÜYİSEN) Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü, Antalya Ticaret Odası Konaklama Grubu Komite Üyesi ile Özel Alya Kız Öğrenci Yurdu kurucusu Funda Gökgöl, öğrencilerin resmen emlak simsarlarının, tefecilerin eline düştüğünü vurgulayarak pandemi öncesinde 900 TL olan ev kiralarının 3 bin liraya kadar çıktığını söyledi.

'TÜYİSEN’e üye 585 yurttan 235’i kapandı'

Öğrenciler açısından içler acısı bir durum olduğunu, özellikle bu yıl üniversiteyi kazanan öğrencilerin barınma konusunda ciddi sıkıntı yaşayacağını vurgulayan Gökgöl, pandemi öncesinde TÜYİSEN’e üye 585 yurt olduğuna ancak bunların 235’inin kapandığına dikkat çekerek şu bilgileri paylaştı:

Yüzde 17 zam

- TÜYİSEN üyesi yurtlar bu yıl en fazla yüzde 17 zam yaptı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na mart ayında fiyat bildiriminde bulunduk. Ama bizim hedefimiz yüzde 30 fiyat artışı yapmaktı, çünkü gıda başta olmak üzere, elektrik, doğalgaz, suya yüzde 50’nin üzerinde zam gelmiş. Bu zamma uymayan yurt sahipleri de var. Burada veliler uyanık olacak gerekirse bakanlığa şikâyette bulunacak.

'Bakanlığa bağlı olmayan 4 bin civarında yurt var'

- Yurtlara ciddi talep var, telefonlar susmuyor. Bilhassa büyükşehirlerde eski öğrenciyi çıkartmak için “yurdun kapasitesini küçülttüm” deyip fahiş fiyatlarla yeni öğrencilere pazarlayanlar var.

- TÜYİSEN üyesi yurtlarda ortalama yıllık fiyatlar 24 bin TL’den 30 bin TL’ye ya da 19 bin TL’den 23 bin TL’ye çıktı.

- Bizim üyemiz olmayan ve bakanlığa da bağlı olmayan 4 bin civarında özel yurt var. Hem dini hem siyasi hem ahlaki etik çerçevede çalışmıyor bunlar.

Etiketler :