Okul müdürü isyan etti: Okulları hazır edin diyorlar, temizlik personeli göndermiyorlar

Okul müdürü isyan etti: Okulları hazır edin diyorlar, temizlik personeli göndermiyorlar
Pandemi sürecinde uygulamada olan uzaktan eğitim 6 Eylül 2021 itibariyle yerini yüz yüze eğitime bırakacak. Veliler ve öğretmenler, yüz yüze eğitimde hijyenin ve güvenliğin sağlanamaması nedeniyle endişeli. Peki okullar fiziksel olarak eğitime hazır mı? Avcılar'da bir devlet okuluna gittik ve durumu yerinde gözlemledik. Okul müdürü, temizlik personelleriyle ilgili yaşanan büyük krizi anlattı...

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun bir süredir kapalı olan okullar 6 Eylül'de tekrar açılıyor.

Ülke genelinde tüm kademe ve sınıf seviyelerindeki yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonun üzerinde öğretmen, salgın öncesinde olduğu gibi yarın itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitime katılacak. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla Türkiye genelindeki okul ve kurumlarda Covid-19 tedbirleri alınarak kantinler, yemekhaneler ve pansiyonlar da açılacak.

Ancak salgına karşı yeteri tedbir alınmaması velilileri endişelendiriyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın temizlik ve hijyen çalışmaları için ayırdığı bütçe öğrenci başına sadece 20 TL.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) il müdürlüklerine gönderilen yazı ile yüz yüze eğitimin "güvenilir, salgından etkilenmemiş ve hijyenik ortamda" yürütülmesi amacıyla gerekli önlemlerin alınması talep edildi. Peki okullar pandeminin gölgesinde yeni eğitim-öğretim sezonuna hazır mı?

whatsapp-image-2021-09-05-at-11-56-47.jpeg

halktv.com.tr olarak İstanbul Avcılar bölgesinde bir okula giderek okulun müdürüne 'Okulunuz yeni eğitim-öğretim dönemine; hijyen, temizlik, ekipman ve personel açısından hazır mı?' diye sorduk. Devlet memuru olduğu için ismini açıklamak istemeyen okul müdürü yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

'Okullar 6'sında başlarken temizlik personeli 20'sinde geliyor'

Temizlik personelleri konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan okul müdürü, "İş Kur'un Toplum Yararına Programlar (TYP) bünyesinde kurslara katılmış personelleri Milli Eğitim Bakanlığı bizim okulumuz gibi bütçesi sınırlı olan okullara gönderiyor. Şimdi 6 Eylül'de okullar açılıyor. MEB ise bu personelleri bize 20 Eylül'de göndereceğini söylüyor. Bize 1 haftadır M.E.B yetkilileri tarafından 'Hazırlıklarınızı tamamlayın' diye baskı yapılıyor. Peki olmayan personelle biz bu hazırlığı nasıl yapacağız. Çareyi kendi cebimizden temizlikçi kiralamakta bulduk açıkçası. Yoksa bu şartlar altında öğrencilerimize sağlıklı bir alan oluşturmamız mümkün değil. Okulların açılacağı tarih önceden belliyken neden personeller önceden ayarlanmadı. Okula kayıt ve nakil işlemleri için veliler geliyor ve onlar da okuldaki eksiklikleri gözlemliyorlar. Bazı velilere durumu anlattığımızda ise temizlik konusunda yardım edebileceklerini söylüyorlar. Şimdi 20 Eylül'e kadar okulumuza geçici personel arıyoruz ki öğrencilerimiz sağlıksız koşullarda kalmasınlar diye... " dedi.

'Öğrencilere dağıtacak hijyen kitimiz yok'

Gerekli hijyen ekipmanlarının olmadığını söyleyen okul müdürü, "Şimdi eğitim hayatına başlıyoruz.  Normal koşullarda dahi temizlik görevlilerimizin giderlerini velilerden toplanan yardımlarla karşılarken pandemi dolayısıyla ekstra önlemler almamız gerekecek ve bu durumu nasıl çözeceğimizi kara kara düşünüyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı bize yazı göndererek, "Okulların açıldığı hafta, okul yönetimlerince öğretmen ve çalışanlara 10'lu paket halinde maske ve el antiseptiğinden oluşan hijyen kitinin dağıtımının yapılması" talimatı geldi. Okullar yarın başlıyor ama bizim öğrencilere dağıtacağımız bir hijyen kitimiz yok. Sadece büyük bidonlar halinde dezenfektan ile büyük bir koli içinde maske gönderildi. Bunların içini açtığımızda yetişkin maskeleri vardı ve çok az çocuk maskesi bulunuyordu" ifadelerine yer verdi.