İlkokulda masal kitabı skandalı: Diri diri gömülecek

İlkokul çağındaki çocukların okuması için piyasaya sunulan MEB onaylı hikaye kitabında bir skandala imza atıldı. İstanbul'da kaynak kitap olarak devlet okullarında öğrencilere önerilen masal kitabında şiddet ve cinsiyetçi unsurlar içeren ifadeler dikkat çekti.

Muhabir
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2021 08:23
İlkokulda masal kitabı skandalı: Diri diri gömülecek

İstanbul'da birçok devlet okulunda bazı öğretmenler tarafından öğrencilere önerilen ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da tavsiye edilen masal kitabındaki skandal ifadeleri halktv.com.tr ortaya çıkardı.

ekran-resmi-2021-10-18-16-17-07.png

Erdem Yayınları'nın Papatya Serisi'nde 'Kurt ve Keçi Yavruları' isimli kitaptaki cinsiyetçi ve şiddet içeren sözler veliler tarafından tepkiyle karşılandı.

İlkokul öğrencileri için hazırlanan masal kitabında yer alan, 'Diri diri gömülmek, kız istemek ve kız vermek, kocasıyla beraber gömülmek, ürkütücü yemin' gibi kavramlar dikkat çekiyor.

ekran-resmi-2021-10-19-23-23-34.png

TRT'de yayınlanan ve çocuklar tarafından sıklıkla izlenen 'Rafadan Tayfa, Ege ile Gaga, Elif'in Düşleri gibi çizgi filmlerin de yayıncılığını yapan yayınevinin kullandığı dil bazı velilerin dikkatini çekti.

ekran-resmi-2021-10-19-23-24-25.png

Kitapta, prenses kendisiyle evlenmek isteyen prense diri diri toprağın altına girerek ölmesini koşul koyuyor. Masalda prenses ve delikanlı için ayrı ayrı tabutlar yapıldığı da söyleniyor. Ölen prensin ardından gemi kaptanıyla evlenmek isteyen prensese babası, "Kızım sanırım ettiğin yemini unuttun. Kocan öldü. Seninde onunla beraber gömülmen gerekiyor. Sen kalkmış evlenmek istediğini söylüyorsun. Sen de ölmelisin" diyor.

ekran-resmi-2021-10-19-23-25-12.png

Masalda ayrıca prensesi babasından isteme ve kızı prense verme gibi cinsiyetçi ifadelere de yer veriliyor.

Hikayenin başka bir bölümünde ise büyücünün öldürülen 3 yılanı dirilttiği de vurgulanıyor.

İki erkek kardeş arasında geçen bir diyalogda ise "Biz yıllar önce yemin etmiştik. Hiçbir kızla konuşmamaya karar vermiştik. Şimdi seni saklamalıyım. Sana bir zarar gelmesin" sözleri yer alıyor.

ekran-resmi-2021-10-19-23-27-03.png

'Bu kitaplar Milli Eğitim'in onay verdiği kitaplar'

İstanbul Bahçeşehir'de bulunan bir devlet okulunun müdürüne söz konusu kitapların öğrencilere kimler tarafından tavsiye edildiğini sorduk.

İsmini paylaşmak istemeyen okul müdürü, "Milli Eğitim'in onay verdiği yayıncılar var. Bu kuruluş da onlardan biri. Okuldaki bazı öğretmenler yayın gruplarıyla görüşerek bu kitapları öğrencilere öneriyorlar. Bulunduğumuz bölgedeki tüm okullarda uygulanan bir yöntem bu. Bu kitaplar öğretmenlerin tavsiyesi ve velilerin onayıyla yayınevi tarafından okullara toplu olarak getiriliyor ve parayla satılıyor. Bahsedilen yayınevinin kitapları Bahçeşehir bölgesinde uzun süredir satılıyor. Burada Milli Eğitim'in herhangi bir denetlemesi söz konusu değil" dedi.

ekran-resmi-2021-10-19-23-27-23.png

Sözde çocuk kitabına, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onay verilmesi ise yeni tartışmaları beraberinde getirdi.