Türk öğrenciler AB Parlamentosu milletvekiliyle görüştü: Parlamento ilk defa böyle bir dehşet görüyor

Türk öğrenciler AB Parlamentosu milletvekiliyle görüştü: Parlamento ilk defa böyle bir dehşet görüyor
Boğaziçi protestoları sürüyor. Avrupa'da okuyan Türk öğrenciler, AB Parlamentosu Milletvekili Brando Benifei ile görüştü. Benifei, Avrupa Parlamentosu'nda öğrencilerin sesi olacağının sözünü verdi.

Ali ISIYEL - Halk TV

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak Melih Bulu’nun atanması üzerine, başta Boğaziçi öğrencileri ve öğretim üyeleri olmak üzere toplumun geniş kesiminden tepki geldi. Melih Bulu’nun istifası istendi ancak istenen istifa gelmeyince öğrenciler ve öğretim üyeleri protesto gösterilerine başladı. Protestolarda yüzlerce öğrenci gözaltına alındı, çok sayıda öğrenci tutuklandı. Gözaltına alınan öğrencilerden bazıları, gözaltında işkenceye ve çıplak aramaya maruz kaldıklarını söyledi.

"Parlamento ilk defa böyle bir dehşet görüyor"

İşkenceye maruz kaldığını söyleyen öğrencilerden biri de aralarında olmak üzere Türk öğrenciler, AB Parlamentosu Milletvekili Brando Benifei ile Zoom üzerinden toplantı gerçekleştirdi. Yaşananların anlatıldığı toplantıda AB Parlamentosu Benifei’den Avrupa Parlamentosunda Boğaziçi öğrencilerinin sesi olma sözü alındı.

Görüşmeden bulunan öğrencilerden Hazal, Halk TV’ye yaptığı açıklamada Benifei’nin yaşananlar üzerine “Parlamento ilk defa böyle bir dehşet görüyor” dediğini kaydetti. Hazal, "Bir öğrenci olarak, Boğaziçi protestolarında hukuksuz müdahalelere maruz kalan öğrenciler için buradan elimden geleni yapacağım” ifadelerini kullandı.