TTB Başkanı Fincancı: Depolarda bekletildiği söylenen aşılar Çin'in depolarında

TTB Başkanı Fincancı: Depolarda bekletildiği söylenen aşılar Çin'in depolarında

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanlığı'nın depolarda aşı bekletildiğine yönelik yaptığı açıklamaya ilişkin "Depolarda bekletildiği söylenen aşılar Çin'in depolarında" dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı Halk TV'ye konuştu. Fincancı Bakanlığın açıklamalarına göre gelmesi beklenen aşılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"Depolar Çin'in depoları"

"Sağlık Bakanı depolarda 500 bin aşının beklediğini söyledi ama o depolar Çin’deki depolarmış. Türkiye’ye herhangi bir aşının geldiğine dair verimiz yok, bu konuda bilgilendirilmiş değiliz. 3 milyon aşı anlaşması yapıldığına dair söylemini biz basından öğrendik. Türkiye’nin bu alandaki tek meslek örgütüyle bu bilgileri paylaşılması beklenir ama ne yazık ki böyle bir olanak yok. Bu 3 milyon aşının da sözleşmesi yapılsa ve gelecek olsa dahi yeterli olmadığı muhakkak. Toplumsal bağışıklığı sağlamak için 2 doz aşının yapmak ve nüfusun yüzde 70’ini aşılamak gerekiyor. Dolayısıyla Türkiye nüfusunun yüzde 70’ine 56 milyon dersek toplumsal bağışıklığı kazanmamız için 112 milyon aşının gelmesi gerekiyor.

"Eski normale ne zaman dönülür bilmiyoruz"

Salgının yayılma hızını kısıtlamalar kısmi de olsa azalttılar. Hala bütün toplu alanlar kapatılmadı. Dolayısıyla salgının yayılma hızında dramatik bir düşüş yok. Aşılama tek başına yeterli değil. Salgının yayılım hızını azaltmak gerekiyor aşılama yapılırken. Bugün bir tutum belgesi yayınladık orada da vazgeçemeyeceğimiz özellikleri ifade ettik. Aşının etkili, güvenli, nitelikli olması gerekiyor."

Özel Haber