TikTok 6 ayda 104 milyon video sildi

TikTok 6 ayda 104 milyon video sildi

Sosyal medya platformu TikTok, koronavirüs pandemisi dolayısıyla tüm dünyada çok hızlı büyüdü. Firmanın son şeffaflık raporunda, 2020'nin ilk altı ayında 104 milyon videonun kaldırıldığı belirtti.

TikTok'un söylediğine göre bu yıl kaldırılan videolar, platforma yüklenen tüm içeriğin "yüzde birinden daha azını" oluşturuyordu. CHIP Online'da yer alan habere göre, sadece birkaç ay önce yayımlanan ve Temmuz - Aralık 2019 dönemini kapsayan bir önceki rapor, yaklaşık 49 milyon videonun silindiğini açıklamıştı.
 

Silinen videoların neredeyse üçte biri yetişkin çıplaklığı veya cinsel aktiviteler içerirken, yüzde 22,3'ü de "küçüklerin güvenliği" olarak etiketlendi.


Yüzde 19,6'sı "yasa dışı eylemler" olarak gözükürken, yüzde 13,4'ü de "intihar, kendine zarar verme ve diğer tehlikeli eylemler" içeren videolardı.


Yanlış bilgiler veya kimlik sahteciliği gibi içeriklere sahip olan videolar ise kaldırılmaların sadece yüzde 1,2'sini oluşturuyordu.

Diğer etkenlerin arasında ise şiddet içeren görüntüler (yüzde 8,7), taciz veya zorbalık (yüzde 2,5), nefret konuşması (yüzde 0,8) ve tehlikeli kişi ve organizasyonlar (yüzde 0,3) bulunuyordu.

TikTok, kaldırmaların yüzde 96,4'ünün videonun bir kullanıcı tarafından bildirilmesinden önce gerçekleştiğini ve yüzde 90,3'ünün herhangi biri videoyu izlemeden önce gerçekleştiğini belirtiyor.

Bilim ve Teknoloji