Tarım Bakanlığındaki görevinden alındı, Ticaret Bakanlığına atandı

Tarım ve Orman Bakanlığında Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı görevinden eylül ayında alınan Fatih Sarıkaya, dün sabah Ticaret Bakanlığında başmüfettişlik görevine atandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Aralık 2020 13:45
Tarım Bakanlığındaki görevinden alındı, Ticaret Bakanlığına atandı

Halk TV Haber Merkezi

Resmi Gazete’nin 4 Aralık 2020 tarihli sayısında yapılan bir atama dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Kararı ile daha önce Tarım ve Orman Bakanlığında Destek Hizmetleri Daire Başkanı olan Fatih Sarıkaya, Ticaret Bakanlığında başmüfettişlik görevine atandı.

ekran-resmi-2020-12-05-11-53-09.png

Yapılan atama Fatih Sarıkaya’nın geçmişim akıllara getirdi. Sarıkaya, kişisel Facebook hesabındaki beyanlarına göre, 2010 yılından bu yana bakanlıklarda çeşitli görevler yürüttü. Bir dönem de milletvekili danışmanlığı yapan Sarıkaya, Tarım Bakanlığında daire başkanlığı görevindeyken tuhaf bir şekilde görevinden alındı. İddiaya göre Sarıkaya, ihalesiz iş yapmasından dolayı alınmıştı.

ekran-resmi-2020-12-04-13-53-43.png

Eylül ayında Cumhuriyet’te yer alan bir habere göre ise Tarım ve Orman Bakanlığının Ankara’da Eskişehir Yolu üzerinde bulunan kampüsün çevre aydınlatması için aydınlatma direği alım işi yapıldı. Bu iş, ihalesiz şekilde doğrudan 4A Pazarlama A.Ş. adlı bir şirkete 98 bin liraya verildi. İhalesiz yapılan iş neticesinde iddiaya göre, bazı kimseler “Bu iş daha ucuza yapılabilirdi” diye rahatsız oldu. 

Yaşanan kriz üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla aralarında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Fatih Sarıkaya’nın da bulunduğu 5 daire başkanı görevden alındı. Sarıkaya bu olay üzerinden 3 ay geçtikten sonra, Cumhurbaşkanı Kararı ile Ticaret Bakanlığına başmüfettiş olarak atandı.

Tarım Bakanlığını etiketledi

Sarıkaya, 11 Kasım tarihli sosyal medya paylaşımında Tarım Bakanlığını etiketleyerek bir paylaşımda bulundu. Sarıkaya bu paylaşımında, "Bazen doğruyu eğriymiş gibi gösterirler; eğriyi de doğruymuş gibi. Müslüman köyünde Salyangoz, hristiyan köyünde Kandil Simidi satanlar var." ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-12-05-13-41-56.png