Taksim’e yürümek isteyenlere gözaltı

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için Beyoğlu ilçesindeki Taksim Meydanı’na yürümek isteyenler gözaltına alındı. 100'ü aşkın kişi gözaltına alındı

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Mayıs 2022 17:20

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bugün tüm yurtta zamlara, işsizliğe, yoksulluğa ve baskılara karşı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresinde her sene olduğu gibi bu sene de sıkı güvenlik önlemleri alındı.

İstanbul Valiliği tarafından 1 Mayıs tedbirleri kapsamında alınan karar doğrultusunda, saat 06.00'dan itibaren Taksim Meydanı'na çıkan yollar kapatıldı.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) aktardığına göre Taksim’e yürümek isteyen en az 130 kişi gözaltına alındı. ÇHD, gözaltıların büyük kısmının sağlık kontrolü ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceğini aktardı.

taksime-yurumek-isteyen-gruplara-gozalti-8754-dhaphoto1.jpg

164 gözaltı

İstanbul Valiliği, Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli'den Taksim Meydanı'na yürümek isteyen toplam 164 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "İstanbul'da '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' kapsamında bugün Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunmak, Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakmak ve basın açıklaması yapmak, Maltepe Etkinlik Alanında miting yapmak amacıyla talepte bulunan sendika ve sivil toplum kuruluşlarına, valiliğimizce gerekli izinler verilmiştir" denildi.

Ancak izinsiz grupların Taksim'e çıkmak istediği belirtilen açıklamada, "Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak; izinsiz toplantı ve gösteri yapmak amacıyla yürüyüş yapan ve slogan atan, güvenlik güçlerimizin uyarılarına rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 164 kişi yakalanmış ve haklarında işlem başlatılmıştır" bilgileri yer aldı.

Beşiktaş'ta 24 kişi gözaltına alındı

besiktastan-taksime-yurumeye-calisan-gruba-polis-mudahalesi-24-gozalti-4470-dhaphoto1.jpg

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Beşiktaş Köyiçi Caddesi’nde toplanıp Taksim’e gitmek üzere yürümeye çalışan gruba polis müdahale etti. Grubun yürümesine izin vermeyen polis, 24 kişiyi gözaltına alıp, polis aracına aldı. Umut-Sen sözcüsü Murat Bostancı'da gözaltına alınanlar arasında.

Gençlik Komiteleri üyeleri gözaltı alındı

Beşiktaş Akaretler'den Taksim'e yürümek isteyen Gençlik Komiteleri üyeleri gözaltı alındı. 40'a yakın kişi gözaltına alındı.

Mücadele Birliği üyeleri gözaltı alındı

Şişli Harbiye'de ara sokaklarından ellerinde pankartlarla Taksim'e çıkmaya çalışan 8 kişilik gruba polis müdahale etti. Mücadele Birliği üyesi olduğu öğrenilen 8 kişi gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Taksim'de pankart açan 2 kişi gözaltına alındı

 

Taksim Meydanı'nda bir binanın çatısına çıkıp pankart açan 2 kişi slogan attı. Polisin kısa süre içinde müdahale ettiği eylemciler gözaltına alındı. Polis binaya asılan pankartları kaldırdı.
taksimde-pankart-acan-2-kisi-gozaltina-alindi-3921-dhaphoto1.jpg

taksimde-pankart-acan-2-kisi-gozaltina-alindi-3921-dhaphoto3.jpg

HKP üyelerine gözaltı

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Beşiktaş’ta toplanarak Taksim’e yürüyeceklerini duyurmuştu. Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda bir araya gelen HKP yöneticileri ve üyeleri yasaklanan Taksim’e yürümek istedi.

besiktastan-taksime-yurumek-isteyen-29-kisi-gozaltina-alindi-1303-dhaphoto2.jpg

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Beşiktaş'ta sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemi aldı. Saat 10.00 sıralarında üzerlerinde HKP üyesi bir grup Barbaros Bulvarı'ndan Taksim'e yürümek için harekete geçti. Ancak gruba polis izin vermedi. Yürümekte ısrar eden gruptakiler gözaltına alındı. Gözaltına alınan 29 kişi polis minibüsüne bindirilerek götürüldü.

besiktastan-taksime-yurumek-isteyen-29-kisi-gozaltina-alindi-1303-dhaphoto5.jpg

Öğrenci Kolektifleri üyelerine gözaltı

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) aktardığına göre Öğrenci Kolektifleri ve Üniversiteli Feminist Kolektif üyesi beş öğrenci ve Kafe – Bar Çalışanları Dayanışması’ndan üç işçi Taksim Meydanı’na yürürken gözaltına alındı.

taksime-yurumek-isteyen-gruplara-gozalti-8754-dhaphoto2.jpg

Toplumsal Özgürlük Partisi ve Halkevleri üyesi iki gruptan 12 kişiyse Taksim’e çıkarken Elmadağ’da gözaltına alındı.

TIP öğrencilerine gözaltı

Şişli Harbiye'de ara sokaklarından Cumhuriyet Caddesi'ne çıkan 8'i kadın, 4'ü erkek 12 kişi ellerinde dövizlerle Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Polis, slogan atarak yürüyen gruba müdahale etti. Tıp Öğrencileri Komisyonu (TÖK) üyesi olduğu öğrenilen grup gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.

İnşaat işçisinden polise: Niye vuruyorsun? Oturduğun evi ben yaptım

Gazeteci Zeynep Kuray, Şişli'de polis ve inşaat işçisi arasında yaşanan tartışmayı sosyal medya hesabından paylaştı.

 

Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin gözaltına alındı

Sendika.org'ta yer alan habere göre ise, polis tarafından gözaltına alınırken bir konuşma yapan DİSK/Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, “İşçiler için buradayız. İnşaat işçileri için, enerji işçileri için buradayız. Haklı taleplerimizi yükseltmek, en demokratik haklarımıza sahip çıkmak için buradayız. Bir kez daha söylüyoruz. 1 Mayıs alanı Taksim Meydanı’dır. Taksim emekçilere yasaklanamaz” dedi.

Dün gece şampiyonluk kutlamalarında alanın taraftar gruplarına açılmasını hatırlatan Keskin, “Futbol müsabakalarında, yılbaşı kutlamalarında her şey için Taksim Meydanı’nı kullananlar mahkemelerin verdiği kararlara rağmen işçilerin en temel haklarını yok sayarak 1 Mayıs alanını işçilere kapatmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

'Taksim emanetiniz bizdedir'

Enerji-Sen Genel Başkanı Keskin, Gezi Davası’nda tutuklanan Taksim Dayanışması sözcülerini de anarak “Biz Mücella’ya söz verdik, Can Atalay’a söz verdik, Tayfun Kahraman’a söz verdik. ‘Taksim emanetiniz bizdedir’ dedik. O yüzden buradayız” dedi.

İşçiler gözaltına alınırken “Enerji işçisi köle değildir”, “İnşaat işçisi köle değildir”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarını attı.

Gözaltına alınanlar arasında DİSK/Enerji-Sen Genel Sekreteri Emin Atsız ve Enerji-Sen Danışma Kurulu üyesi ve İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi koordinatörü Murat Çakır da var.