Ceyhun Kazancı’dan Vida, Larin ve Güven açıklaması

Beşiktaş’ın yeni sportif direktörü Ceyhun Kazancı, Sergen Yalçın'ın istifa etmesinden sonra, Önder Karaveli’nin göreve gelmesi ve devamında çokça konuşulmaya başlanan özkaynağa dönüş projesinin nasıl olacağını Demirören Haber Ajansı'na (DHA) anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ocak 2022 11:33
Ceyhun Kazancı’dan Vida, Larin ve Güven açıklaması

Beşiktaş'ın mutlaka şampiyonluğa oynayacak bir kadro kuracağını dile getiren Kazancı, transfer politikasını da “Büyük takım futbolu oynayacağız ve büyük takım futbolunu da büyük futbolcular oynar” sözleriyle açıkladı.

Cyle Larin’in son Öznur Kablo Yeni Malatyaspor maçında oynamaması üzerine çıkan spekülasyonlara da açıklık getiren Ceyhun Kazancı, bu konuda ne yönetimin, ne de kendisinin en ufak bir dahlinin olmadığını söyledi.

ekran-resmi-2022-01-25-11-33-23.png

“Beşiktaş'ın içinden gelen birisiyim”

Tribünden gelen biri olduğunu dile getiren Ceyhun Kazancı, siyah-beyazlı takıma gelişi ve sportif direktörlüğe geçiş sürecini, şöyle dile getirdi: “Temmuz ayında kulüpte başladım, Futbol A.Ş. Genel Müdürü olarak. Uzun yıllardır futbol sektörünün içerisindeyim. 15 yılı aşkındır çeşitli mertebelerde bulundum, çeşitli görevler aldım. Bir süre futbolcu menajerliği yaptım, FIFA lisansım vardı. Tabii dünyada futbolcu menajerliği Türkiye'dekinin aksine, önem verilen, kritik olan bir görevdir. Kulüplerin oyuncularının satılması, bunların yerlerine çok daha iyilerinin alınması konusunda futbolcu menajerlerinin önemli görevleri vardır. Lakin Türkiye'de bu meslek repütasyonu çok fazla olan bir meslek değil. Ben kısa bir süre bunu denedim, çok şey öğrendim. Sonrasında pazarlama kısmında olmak üzerek çok farklı noktalarda bulundum. Birçok kulübün içinde çok fazla deneyimler elde etme şansım oldu. Çok uzun yıllardır Beşiktaş kongre üyesiyim, 22 yıldır kongre üyesiyim. Beşiktaş'ın içinden gelen biriyim aslında, tribünden gelen biriyim, taraftarıyım. Ve nihayetinde sayın başkan Ahmet Nur Çebi'yle (birçok yönetim kurulu üyesiyle de tanışıklığımız da vardı) temmuz ayında, kendileri sağ olsunlar, bana bu görevi uygun gördüler. Futbol A.Ş. Genel Müdürü olarak göreve başladım. Aslına bakarsanız görev tanımı olarak şu anda hali hazırda sportif direktör olarak gerçekleştirdiğim görevlerin büyük bir kısmı zaten, yine benim sorumluluğum içerisindeydi. İki hafta önce de başkanımız sportif direktör olarak yola devam etmemin daha sağlıklı olacağını düşündü ve bana bunu tebliğ etti. Ben de en iyi şekilde bu görevi yapmak için elimden gelen bütün mücadeleyi gösteriyorum. Umarım hep beraber kulüp içinde çok çok başarılı günler geçiririz, birçok kupayı hep beraber kaldırırız diye ümit ediyorum.”

“Sezon başı bir sarmalın içine girdik”

Kazancı, geçen sezonki şampiyonluğun ardından, başarısız geçen bir sezon yaşayan Beşiktaş'ın genel durumu ile ilgili gözlemlerini ise “Geçen sezon sadece ligde devam eden bir takımdık. Aslında geçen sezon enteresan bir sezondu. Çok fazla maç oynandı. Hemen sezonun başında Şampiyonlar Ligi elemesi, daha sonra da Avrupa Ligi’nde takımımızın yola devam edememesi, lige biraz daha odaklanmasını sağlamış olabilir. Çok fazla maç, geçen sezon da vardı, lig biraz daha geç başlamıştı. O dönemde de birçok sakatlıklar yaşandı, ancak geldiğimiz noktada sonlara doğru puan farkı kapanmış olsa da hocamız ve takımımız başarıyla şampiyonluk ipini göğüslemeyi başardı. Tabi bu sezon şanssızlıklar biraz üst üste geldi diyebiliriz. Aslında iyi başladık sezona, ilk altı haftaya baktığınızda liderdik. İşler iyi gidiyordu. Sonrasında Şampiyonlar Ligi macerası başlayınca, önce fiziksel sıkıntılar, sonra sakatlıklar olmaya başladı. Sakatlıklar tabi ki takımın da ritmini bozan bir unsur. Üst üste gelen sakatlıklardan sonra birkaç mağlubiyet üst üst geldi, orda bir ritim bozukluğu mutlaka oldu. Maalesef futbolda böyle dönem dönem çıkışlar ve düşüşler oluyor. Maalesef Sergen hoca sonrasında ayrıldı. Önder hoca geldikten sonra aslına bakarsanız oyun anlamında rakiplerimize üstünlük sağlayan bir takımız. Dediğim gibi sezon başında maalesef böyle kötü periyotlar olabiliyor. Sezon başında tabiri caizse böyle bir sarmalın içine girdik” sözleriyle ifade etti.

“Ben bu projenin koordinasyon noktasındayım”

Siyah beyazlıların sportif direktörü Ceyhun Kazancı, Sergen Yalçın'ın istifası ve Önder Karaveli'nin göreve başlamasıyla gündeme gelen yeniden yapılanma sürecinin neresinde olduğu sorusuna ise “Evet şu anda hali hazırda Önder hoca ile devam eden bir proje var. Önemli olan nokta şu; yola devam ederken, ne şekilde devam edeceğimizle alakalı, gerek başkanımızla, gerek yönetim kurulumuzla bir çok toplantılar yaptık. Hepimizin ortak noktası şu; mutlaka üreten, özkaynağından beslenen, yurt dışından alacağı oyuncularda da öncelikli olarak geliştirebileceği ve mali anlamda da gelir elde edebileceği, ancak aynı anda da (olmazsa olmaz) rekabetçi olacak bir düzen, bir yapı üzerine yoğunlaştık. Bunu gerçekleştirmek mutlaka bizim en büyük hayallerimizden bir tanesiydi ve Önder hocayla yola çıktık. Tabii ki benim dahilime gelince; ben burada koordinasyon noktasındayım. Yönetim kurulumuz var, teknik heyetimiz var, ortaya koymuş olduğumuz bir vizyon var. Bunun gerçekleştirilmesiyle alakalı gerekli aksiyonları, organizasyonu yapması gereken ve gerekli bütün adımların atılmasıyla alakalı, yönetim kurulundan onay alması gereken, hocaya da bu sistemin uygun bir şekilde, düzgün bir şekilde devam edebilmesi için uygun ortamı, sağlıklı ortamı yaratması gereken kişiyim. Dolayısıyla bu uzun soluklu projede aslında, başlangıç noktasında Önder hocanın takımda olması hem benim çok büyük bir arzumdu, hem de yönetim kurulumuzun da çok da uygun gördüğü bir şeydi. Kendi içimizden yetişen bu kişiye, bu görevin verilmesi konusu onların uygun gördüğü bir şeydi. Dolayısıyla Önder hocamızla başladık. Yine söylüyorum, tamamen benim, Önder hocanın ya da başkalarının isimleri hiç önemli değil, pozisyonları hiç önemli değil. Önemli olan orada vizyon, yaklaşım, mantalite. Biz kesinlikle Beşiktaş'ı üreten, sürekli özkaynağından beslenen ve alacağı yabancı oyunculardan da ciddi anlamda para kazanan, ekonomik anlamda kendisini düzlüğe çıkaracak bir yapıya çıkartacak, vizyonu ortaya koyduğumuz kanaatindeyim” sözleriyle cevap verdi.

“Proje yapıyoruz bizden bir şey ummayın diye bir düşüncemiz kesinlikle yok”

Kazancı, projeyi hayata geçirirken kendilerinden bir kaç sene bir şey beklenmemesi gibi bir düşüncelerinin olmadığının altını çizerek, “Ancak tekrardan altını çiziyorum, bu şu şekilde dillenmesin, kesinlikle yanlış anlaşılmasın; biz bunları yapacağız, bir noktada ekonomik düzeni, yapıyı toparlamaya çalışacağız ama bir yandan da bizden bir şey ummayın, birkaç sene bizden bir şey olmaz değil. Kesinlikle bunu söylemiyoruz. Biz kesinlikle ama kesinlikle bu yapıyı oluştururken bir yandan da çok rekabetçi olacağız, gelecek sezon da yine şampiyonluğun en büyük adaylarından bir tanesi olacağız. Yönetim kurulumuzla, hocamızla, teknik heyetimizle, tamamen altyapısal anlamda da tesislerimizde oluşturduğumuz yapıyla, hep aramıza katılacak olan yeni genç arkadaşlarımızla, biz tamamen gelecek sezondan itibaren yine şampiyonluğun en büyük adayı olacağız” diye konuştu.

“25 kişilik kadronun kesinlikle 7-8'i özkaynaktan olacak”

Özkaynaktan ciddi anlamda beslenen bir yapı oluşturacaklarını söyleyen Ceyhun Kazancı, “Bizim hedefimiz bütün bu oyuncuların doğru zamanda takıma katılması. Rıdvan, Ersin zaten bir günde bu takımın 11 oyuncuları olmadılar, önce rotasyon oyuncuları oldular, daha sonra gerekli gelişimi gösterdiler ve Milli Takım'a kadar da ikisi de yükseldi. Serdar için de bu yol izlenecek mutlaka, Emirhan İlkhan için de izlenecek ve daha birçok oyucumuz yarın öbür gün o gelişimi tamamladıklarında 11 oyuncumuz olacaklar. Ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim, yaklaşık 25 kişilik kadromuzda mutlaka 7-8 tane özkaynağımızdan çıkmış oyuncu olacak. Bu olmazsa olmazımız. Gerisinin de doğru harmanını mutlaka yapıyor olacağız. Bu arada şunu da söylemek lazım; hep böyle özkaynaktan çıkan oyuncu diyoruz ama özkaynağımıza da A takımımıza da dışardan takviyeler de yapacağız. 19-20 yaşlarında başka takımlarda güzel gelişim göstermiş oyuncuları biz kadromuza katıyor olacağız. Bunların harmanı son derece kritik. İlla 10 yaşından itibaren bizim özkaynağımızda olmuş olmasına gerek yok. Bunun ideali tabi ki DNA'sında Beşiktaş olan oyuncuları kullanmak ancak dediğim gibi bu doğru harmanı biz yapacağız ve 25 kişilik kadromuzun önemli bir kısmını özkaynağımızdan çıkan oyuncularla gerçekleştireceğiz. İnşallah çok iyi yerlere gelecekler, hayali olanları Avrupa’nın önemli liglerine tabi ki göndereceğiz. Onların kesinlikle önünü kesmek gibi bir niyetimiz yok” dedi.