Aziz Yıldırım Neden Aday Olduğunu Açıkladı: Ben Atatürkçüyüm, Hükümet Desteğiyle Gelmiyorum

Fenerbahçe'nin eski başkanı Aziz Yıldırım, sarı-lacivertli kulüpte yapılacak olağan seçimli genel kurul öncesinde adaylık toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Fenerbahçe'de yapılacak olağan seçimli genel kurul öncesinde başkan adayı Aziz Yıldırım açıklamalarda bulunuyor.

Aziz Yıldırım'ın açıklamaları:

"Kimseyle kavga etmeyeceğim dedim ama benimle kavga ederlerse ederim. Bizim derdimiz Fenerbahçe'nin şampiyon olması. Şampiyonluklar kulüpler, camiaları, güç olarak büyütüyor. 6 sene önce ben ayrılırken Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş hepsi Aziz Yıldırım gitti Türk futbolu kurtuldu diyorlardı. Şimdi Aziz Yıldırım gelsin Türk futbolunu kurtarsın diyorlar.

Fenerbahçe'nin hiçbir zaman para sonu olmaz. Ben niye halka açtım bu kulübü? Yapardım binlerce kişiyi üye, ölene kadar başkan olurdum. '1 Milyon Üye' kampanyası başlattım. Fenerbahçe, Türkiye'nin en büyük STK'larından biridir. Fenerbahçe'nin istemediği hiçbir şey olmaz. Ne zaman, birleştiği zaman. Birleşmezse Fenerbahçe'den de bir şey olmaz. Benim başkanlığımda 4 sene şampiyonluk olamadık. Sebeplerinden biri de mahkemeler."

"BAŞKAN OLMA NİYETİM YOKTU"

"Neden başkan olduğumu açıklayayım. Başkanlığa niyetim yoktu. Keyfim yerinde. Para da kazanıyordum. Ama Fenerbahçe'de bazı sıkıntılar var, onu gördüm. Arkadaşlarıma 'Biriniz aday olun, yürüyelim' dedim. 'Sen varken olmayız' dediler. O yüzden mecbur kaldım. Çünkü 20 sene başkanlık yaptım. 6 sene lig şampiyonu olduk hem de zor günlerde. 20 sene idare ettik.

Mevcut kulüp başkanının çalışmalarına engel olmadık. Muhalefet olmadık, sessiz kaldık. Konuştuğumuz zaman da camianın birlik ve beraberliğine dikkat çektim. Ocak 2024'ten bu yana sürekli sükunet çağrısı yaptım. Camiamızı Futbol takımımızın arkasında durmaya çağırdım. Bu hafta derbiyi kazanacağız ve yeni bir süreç başlayacak."

"FENERBAHÇE'Yİ KİM ŞAMPİYON YAPMAK İSTEMİYOR?"

"Mevcut başkan 'Ben başkan olduğum sürece Fenerbahçe'yi şampiyon yapmayacaklar' dedi. Bu ne demek? Ali Koç başkan olduğu sürece Fenerbahçe şampiyon olamayacak demek. Bizi kim şampiyon yapmak istemiyor? İktidar mı, devlet mi, hakemler mi, TFF başkanı mı? Eğer bunların hepsi birbirine bağlıysa alttan yukarı gitmeyeceğiz, yukarıdan söyleyeceğiz. Ben bir laf üzerine geliyorum; 'Ben varken Fenerbahçe'yi şampiyon yapmayacaklar' sözü."

Bizim her şeyi ayırmamız lazım. Devlet ayrı, hükümet ayrı. Biz devletle kavga edemeyiz ama hükümetle haklı olduğumuz bir mücadeleyi veririz. Daha önce de yaptık. FETÖ mücadelesinde iç içeydiler mücadele ettik.Hep beraber yürüdük."

"BEN KİMSENİN ADAMI DEĞİLİM, FENERBHAÇENİN ADAMIYIM"

"Ben kimsenin adamı değilim. Ben Fenerbahçe'nin adamıyım. Twitter'da yazıyorsunuz. Ben Twitter'ı okumuyorum. Benim trollüm de yok.

Fenerbahçe'yi ben varken şampiyon yapmazlar' sözü... O zaman ne olacak? Çocuklar ağlıyor. Biz nasıl şampiyon olacağız? Ben Atatürkçüyüm, laikim ve cumhuriyetçiyim. Fenerbahçe üst kimliktir. Yıllarca bunu söyledim. Bu kimlik altında her türlü insan vardır ama hiçbir zaman ayrımcılık olmaz. Bütün kulüpler için söylüyorum. Bu çomağı sokarlarsa, beka sorunu başlar. Ben saygı gösteriyorum. Benim için onun insan olması önemli. Ya Atatürk'ü tanımayanlar Atatürk'ü kendine siper ediyorlar. Hiç tanıyorlar mı? Herkese tavsiye ediyorum, Atatürk'ü iyi okuyun."

"3 SENE İÇİN GELECEĞİM"

"72 yaşındayım, 3 sene için geleceğim! Daha fazlasını yapamam! 'Yap' deseniz bile yapamam! Çocukları kurtarmalıyız! Benim kızım geliyor, maç oynanıyor... Fenerbahçe 0, karşı takım 1! Maçı sordu, 1-0 galibiz" dedim. Sonra baktı 'Neden yalan söylüyorsun?' dedi. Çocuklar kazananın yanında olmak istiyor. Onların aşkı için şampiyon olmamız lazım.

Ali Bey de seçilebilir ancak yanlışlardan ders almalıyız. Fenerbahçe'nin borcundan fazla alacağı var! Bunu mahkemede çözemezsin, masada çözeceksin! Büyük alacağımız var, bunu inşallah çözeceğiz."

"DEVLETTEN MADDİ MANEVİ ALACAĞIMIZ VAR"

"Devletten maddi ve manevi alacağımız var. Manevi alacağımız ödenmez. Hepimiz perişan olduk, şikeci damgası yedik. Fenerbahçe'nin borcu kadar alacağı var. Bunu masada çözmemiz lazım, mahkemede çözemeyiz. İnşallah geldiğimizde bunları çözeceğiz"

"MEVCUT BAŞKAN MENAJER GÖNDERMİŞ"

"Jose Mourinho ile iki saat konuştuk. Konuşmaları sürdürmek için arkadaşları menajerleri ile devam edecek. Biz ne para, ne transfer konuştuk. Konyaspor maçını izlediğini söyledi. Bir aday telefonla konuşmuş. Mevcut başkan menajer göndermiş. Sonra televizyonu dinledim, '12 milyon kendisi alacak, 3 milyon da ekibi alacak. Bu para ona verilir mi?.' Sana ne? Konuşuyorlar 'Mourinho gelirse şöyle olur böyle olur.' diye. Daha görüşüyoruz, konuşuyoruz. Suudi Arabistan'a gitmiyor, gözünüz aydın basın. Adamcağızın paraya ihtiyacı yok. Olsa daha önceden giderdi.

Yukarıda olan bir şey olduğu zaman sizi yukarıya çeker. Mesele Roberto Carlos geldi. Biz Avrupa'da final oynarız şampiyon da oluruz dedi. Bunu bütün oyunculara söyledi. Inter, PSV, Chelsea, Sevilla... Bu motivasyonla oldu. Başına insanlar lazım güçlendirecek, yönlendirecek. Parasal olarak hiçbir sıkıntı yok."

"KAYBEDERSEK MOURINHO'NUN PARASININ YARISINI DA BEN ÖDEYECEĞİM"

"9 Haziran'da seçim olacak. Mourinho bekler mi beklemez mi bilmem. Bu yönetime teklifim, Jose Mourinho ile çalışmayı düşünüyorlarsa; Şekip Mosturoğlu'ndan rica edeceğim, iki taraftan arkadaşlar gitsin ve imzayı atsınlar. Kim seçilirse, Mourinho ile devam etsin. Biz kaybedersek, Mourinho'nun parasının yarısını da ben ödeyeceğim."

"Obradovic'le 3-4 aydır görüşmedik. Basketbol takımının antrenörü gayet iyi. İyi giden şey bozulmaz. Kötü olursa bakılır. İnşallah şampiyon olur.

"Fenerbahçe'nin üzerinde ölü bir toprak var. 4 sene bizden, 6 sene de üstüne 10 senedir bir ölü toprak var. Bunu imece usulü çözeceğiz. Banka borcunu kapatacağız. Kapatmazsak büyük sorun. O yüzden hepinizden ricam hep beraber el birliğiyle bunu düzeltelim."

"CÖMERT OLMA DURUMU YOK"

"Jose Mourinho gelirse, istediği birkaç oyuncuyu alırız. Transferde cömert falan bir durum yok! İçeriyi bir göreyim, ona göre değerlendiririm. Zengin iş adamları geliyormuş yönetime! Zengin adamları ne yapayım? Zengin adam yönetime girince çalışmaz! Bu kadar mı kafanız çalışmıyor! Para versinler yeter! Murat Ülker'e, Ferit Şahenk'e başkan olmalarını söyledim ama işleri var!"

"FENERBAHÇE'Yİ ŞAMPİYON YAPMAYA GELİYORUM"

"Bir tek şey söylüyorum, Fenerbahçe'yi şampiyon yapmaya geliyorum. Ben büyük hedefler koymuyorum. Türkiye'de şampiyonluk hedefi diyorum. Önce Türkiye'de şampiyonluk. Sonrasında bakarız. Önce Türkiye'de şampiyon olacağım."

"Yönetim, sicil, denetleme ve alt kurullar için hiç kimseyle konuşmadım. Pazar gününden sonra arkadaşlarımla bir araya gelip konuşacağız. Sonrasında Divan Kurulu'na listeyi vereceğiz"

"Ben Ali Koç'la küs değilim. Fikirlerimiz ayrı. Küs değilim. Divan Kurulu'ndan önce iki aday Aziz Yıldırım'la Ali Koç'u barıştıracağız dedi. Ben küs değilim. Ben niye küs olayım?"

"Lütfen kademeleri atlamayalım. Her kademe sırayla. Önce teknik direktör. Oturur konuşursun. Birkaç oyuncu ayrılabilir diyebilir. Mevcut kaliteli insanları tutmak lazım. Gelen teknik direktör şu mevkiye şunları istiyorum diyebilir. Onlar alınır."