Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'dan sert açıklamalar: Hakem galibiyetimizi engelledi

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'dan sert açıklamalar:  Hakem galibiyetimizi engelledi
Ankaragücü Başkanı Faruk Koca düzenlediği basın toplantısında deplasmanda oynadıkları Fenerbahçe maçının hakem ve VAR yönetimine tepki gösterdi.

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Koca, son oynanan Fenerbahçe maçında yaşanan hakem kararları hakkında konuşurken, Galatasaray Başkanvekili Erden Timur'un da elinde ne varsa açıklaması gerektiğini söyledi. İşte Koca'nın açıklamaları...

"Kollanarak gelen şampiyonluk, büyüklük değildir"

Koca, "Kollanarak gelen şampiyonluk, büyüklük değildir. Büyüklük, davranışların herbirinden sorumlu olmaktır. Futbolda çatışmayı bitirin, kurallara sadık kalın.

"Fenerbahçe maçında yaşanan skandal yönetim..."

En son oynadığımız Fenerbahçe maçında yaşanan skandal yönetim ve endişeyi artıran yönetici davranışlarını istişare ettik. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş kulüpleri dışındaki tüm takımların uğradıkları haksızlıklara bir tepki olarak bu toplantıyı yapma kararı aldık.

İlgini Çekebilir

Fenerbahçe'de sakatlık şoku! Başakşehir maçında yok...

HABERE GİT

"Fenerbahçe maçı hakemi galibiyetimizi engellemiştir"

Futbolumuz devam eden ahlaki krizle karşı karşıyadır. Saha içi ve dışında etik dışı zihniyet futbolu ele geçirmiştir. Hem hakem hem de rakibi tarafından kollanarak maç kazanan takımlar ahlaki değerleri hiçe saymaktadır. Fenerbahçe maçı hakemi galibiyetimizi engellemiş, lehimize olan maç sonucunu aleyhimize çevirmiştir. Bu şekilde karşımıza çıkarılan engeller bizim cesaretimizi artırmaktadır. Umuyorum ki bu cesaretimiz, 3 kulüp dışındaki tüm takım yöneticilerini de cesaretlendirecek.

"Hakem, temsilci raporlarının açıklanması önemlidir"

Hakem motivasyonunu etkileyen ve sahada oyuncularımızın direncini kırmaya yönelik davranışlar profesyonel yönetici davranışlarından uzaktır. Bu yöneticilerin sezon sonuna kadar ceza alması önemlidir. Hakem, temsilci raporlarının açıklanması önemlidir. Bunların futbol kamuoyuyla paylaşılması çok önemlidir.

"TFF'nin ve yetkili kurumların yap bozuna izin vermeyeceğim"

Ancak TFF Tahkim Kurulu, PFDK'nın vereceği cezaları 1 hafta sonra kaldırmamalıdır. Sürekli değişen kararlarıyla kuralsızlığı meşrulaştıran TFF'nin ve yetkili kurumların yap bozuna izin vermeyeceğim.

İlgini Çekebilir

Abdülkerim Bardakcı'ya sürpriz talip!

HABERE GİT

"Birkaç örnekten bahsetmek istiyorum

3 kulüp dışındaki kulüplere çağrımdan dolayı birkaç örnekten bahsetmek istiyorum. 3. haftada Fenerbahçe - Adana Demirspor mücadelesinde 12. dakikada Fenerbahçe'ye verilen penaltı. 10. haftada Giresunspor - Beşiktaş maçında 89. dakikada iptal edilen Giresunspor golü. 16. haftada Sivasspor - Galatasaray maçında 49. dakikada iptal edilen Sivasspor golü. 25. haftada Galatasaray - Kasımpaşa maçında 46. dakikada Torreira'ya verilmeyen kırmızı kart. 28. hafta Giresunspor - Beşiktaş maçı 46. dakikada topsuz alanda rakibine yumruk atan Aboubakar'a verilmeyen kırmızı kart.

"Erden Timur, lig sonunda elimizdeki her şeyi açıklayacağız beyanı var"

3 kulüp dışında mağdur olan, hakları elinden alınan kulüplerimizin onlarca yaşadığı haksız uygulama var. Bu uygulama olacak, Galatasaray yöneticisi Erden Timur, lig sonunda elimizdeki her şeyi açıklayacağız beyanı var. Biz bakıyoruz, Galatasaray lehine kulüpleri mağdur eden bir sürü karar var.

"Elinizdeki her şeyi şimdi açıklamalısınız"

Elinizdeki her şeyi şimdi açıklamalısınız. Açıklamazsanız futbolun önünde engelsiniz. Bir an evvel açıklayarak futbolun önünden çekilmelisiniz. Tüm kulüpler, federasyona sesleniyorum. Birbirinizi yıldırmak için etik dışı davranışlarınıza son verin. Kalan maçların sonucunun değerli kılınması için kenara çekilin. Hakemlerimiz, sizler de tüm baskılara dirençli durun. Mesleğinizin itibarını koruyun, gereğini yapın. Sizin tarafınız dürüstlük ve adil yönetim olmalıdır.

İlgini Çekebilir

Hollanda devi Trabzonsporlu yıldıza hayran kaldı! Beşiktaş detayı...

HABERE GİT

"Her engeli aşacak güçteyiz"

Taraftarımıza çağrımdır. Her engeli aşacak güçteyiz. Bana inanın. Hedefimiz ligi daha üst sırada bitirip, Türkiye Kupası'nı kaldırmaktır" dedi.

"Mağdur olan kulüpler olarak bir araya gelmek zorundayız"

- Atilla Karaoğlan için daha önce tepki gösterdiniz mi? Toplantıdan önce kulüplerle konuştunuz mu?

İsimler üzerinde durmak istemiyoruz. Hassas bir dönemden geçiyoruz. İki ay önce deprem yaşandı. 50 binden fazla vatandaşımız rahmetli oldu. 14 Mayıs'ta da bir genel seçim var. Futbol, geniş kitlelere hitap eden bir kurum. Söyleyecek çok somut şeylerimiz var. Ama ortamı germek yakışmaz. Bu hassasiyeti dikkate alarak bir çağrı yaptık. Federasyon başkanından, kurul başkanlarına kadar herkese burada bir mesaj var. Genel bir ifade kullanmak zorundayız. Diğer kulüplerin ısrarla uzun zamandır istediği toplantılar vardı. Bugün basın toplantısıyla kamuoyuna açıklama yaparak, diğer kulüplere de mektup yazarak çağrıda bulunduk. Mağdur olan kulüpler olarak bir araya gelmek zorundayız.

"Ankaragücü Kulüp Başkanı olarak tüm maçlara gittim"

Ankaragücü Kulüp Başkanı olarak tüm maçlara gittim. Gerçekten mağlubiyeti hak ettiğimizde diğer başkanın yanına giderek tebrik ettim. Biz galip geldiğimizde yine diğer kulüp başkanlarına gidiyorum, 'Kafanızda bir soru işareti var mı' diyorum. 'Kafanızda bir soru işareti varsa bununla ilgili açıklama yapmaya hazırım' bu davranışlarımdan dolayı bir tepki gelmedi. Adana Demirspor - Ankaragücü maçından önce Adana Demirspor'un hakemler ve kararlarla ilgili ciddi eleştirisi vardı.

"Herkes haksız puan almayı içine sindirdi"

Maçtan önce sayın 'başkan hakemleri tanımıyorum, eğer maçın sonucunu aleyhinize yanlışlar olursa çıkıp kameralar önünde bu yanlışları açıklayacağım' dedim. Adana Demir maçında maalesef olay tersine döndü, bizi doğradılar. Murat Sancak artık dayanamadı, Ankaragücü'nün golü goldü açıklamasını yapmak zorunda kaldı. Yapmayabilirdi de... 3 kulüp başkanları böyle bir açıklama yapmadı. Herkes haksız puan almayı içine sindirdi. Böyle açıklama yapmalarını beklerdim.

"Tepkimiz hataya değil, kasıtadır"

- Somut olarak kulüp ve federasyondan beklenti nedir?

Serzerişimiz ilgili kurumlara. Bunu dikkate alacaklarını umuyorum. Eğer sezon sonuna kadar mağduriyetlerin giderilmesi ile ilgili adımlar atılmazsa tepkilerin daha da büyüyeceğini bilmeleri lazım. Ankaragücü, Ankara'nın en önemli markasıdır. Ankara'da yaşayanların Ankaragücü'ne sahip çıkmasını defalarca tekrarladım. 3 büyük kulüp, sayısal olarak büyük olabilirler. Nitelik olarak da büyümek hepsinden önemlidir. Doğruyu her zaman her yerde söylemektir. Yanlışlar üzerine oturulmaz. İnsanız hepimiz. Hakem hatalarından bahsetmiyorum. Yanlışlardan ve kasıttan bahsediyorum. Kasten bir şey yapmak iradidir. Bu yanlışlar iradi olarak yapılıyor. Tepkimiz hataya değil, kasıtadır.

"VAR'a gidin diyoruz. O oyunculara sarı kart veriliyor"

En son Fenerbahçe - Ankaragücü maçında tüm kamuoyunun tartıştığı Ankaragücü lehine olması gereken, aleyhine verilen 4 pozisyon var. Bir defa VAR'a gidildi mi? Penaltıya itiraz ediyoruz, VAR'a gidin diyoruz. O oyunculara sarı kart veriliyor. Oyuncunun motivasyonu kalır mı? Bütün kuruluşlar eleştiriye açık olmalı. Denetim mekanizmasının olmadığı yerlerde kaos olur. Ceza alıyoruz. Giresun maçında hemen hemen tribünlerimizin tamamı cezalı. Galatasaray maçında, Fenerbahçe maçında, Beşiktaş maçında tüm tribünler bize küfretti. Niye ceza almıyor? Temsilci raporları öyle gelmiyor çünkü. Bu raporların hepsini deşifre edeceğiz. Temsilci ve hakem raporlarının hepsi zamanı geldiğinde açıklanacak.

"Haksızlıkla şampiyon olmak Türk futbolunu kurtardı mı?"

- Siyaseten güçlü birisiniz, neden daha önce masaya yumruk vurmadınız?

Ankaragücü Kulüp Başkanıyım. Ankaragücü'nü kurtarmak veya uğradığı haksızlıkları dile getirmek, bu haksızlıkların karşısında mücadele etmek Türk futbolunu kurtarmayacak. Süper Lig takımları, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig takımlarının hepsinin doğru bir hukuk sistemine gelmediği sürece kulüpler kurtaramaz. Haksızlıkla şampiyon olmak Türk futbolunu kurtardı mı? Türk futbolunun markası ciddi anlamda düşmüştür. Birinci sorumlu federasyondur. İkinci sorumlu kurullar, üçüncü sorumlu da 3 kulüptür. Çünkü psikolojik olarak bu kurullar sayısal üstünlüklerinden dolayı bu 3 kulübün etkisi altındadır.

"Yeni federasyon esas dokunulması gereken konulara dokunamadı"

Bu federasyon başkanına açıkça net şekilde kulüp başkanı olarak söylüyorum. Saydığım bu kulüplerin yüzde 90'ı federasyon yönetimine destek vermedi. Biz destek verdik. İyi işler de yaptılar. O zaman teşekkür ettik. Ama ana konu 3 kulübün baskısı altında kararlar verilmesi. Bir sürü Anadolu kulübü mağdur edilmiş. Bıçak kemiğe dayandı. Yeni federasyon esas dokunulması gereken konulara dokunamadı. Siz hakem soyunma odasına giderken hakemi tehdit edeceksiniz, maçın sonucu böyle olacak, biz de sessiz kalacağız. Mizacım gereği problemleri konuşarak çözmekten yanayım. Mütevazi davranmaya çalışıyoruz. Tevazu göstermemiz, zilleti kabul edeceğimiz anlamına gelmez.

"Yöneticilerimize Fenerbahçe maçında koltuk bulamadık"

3 kulüp başkanına da saygı duyuyorum. Hiçbiriyle kişisel bir problemim yok. Benden dolayı incinmişlerse çıkıp söylesinler, özür dileyeceğim onlardan. Özür dilemeyi erdem olarak görüyorum. Tüm camianın karşı çıkmasına rağmen burada oynadığımız bir taraftarımızın sahaya atlayıp, bir futbolcuyu darp etmesinden dolayı defalarca Beşiktaş'tan ve Türk futbolundan özür diledim. Bu beni küçültmez. Biz ev sahibiyiz. Misafirimizi en iyi şekilde ağırlayacağız. Yöneticilerimize Fenerbahçe maçında koltuk bulamadık. Bunun adı da kuralmış. İsmini vermek istemem. Haktan adaletten bahseden Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanı, orada uğradığımız haksızlığa tepki veriyor, alkışlıyor. Her gün medyada haksızlıktan bahsediyorsunuz.

"Tahkim Kurulu'nun affettiği yönetici stada giriyor, hakemi tehdit ediyor"

Büyük ihtimalle bayram sonrası diğer kulüpler ile toplantı yapacağız. Herkesin mağdur olduğu konuyu konuşacağız. Bu saatten sonra eski düzen devam etmez. Devam ettirmek isteyen tepkiyi görecektir. Tahkim Kurulu'nun affettiği yönetici stada giriyor, hakemi tehdit ediyor. İncelettim. 3 kulübün dışında hiçbir yöneticinin Tahkim'de cezası affedilmemiş. Buranın adaletli olduğuna inanır mısınız? Bizi mağdur eden yöneticilerin hepsi siyasi olarak bana yakın isimler.

"Seçimden sonra hem siyasilere ciddi çağrılarımız olacak"

Konuşacak çok şey var ama bugün zamanı değil. Seçimden sonra hem siyasilere ciddi çağrılarımız olacak. Ciddi raporlar vereceğiz. Bu sorunların çözümleri için daha somut adımlar bekleyeceğiz. Bizim açıklayacağımız çok şeyler var. İsimlerle ilgili konuşmak istemiyorum. Beni kurallar ilgilendirir. İsimlerin siyasi görüşüne, dünya görüşüne, etnik kimliklerine bakmam. Yaptığı işlere bakarım. Bir gerçek var... Özür dileyerek söylüyorum. Büyük düşünürün sözüdür. Medeni toplumlar kurallarla yönetilir, bedevi toplumlar talimatlarla... Şu anda futbolda kural yok. VAR var, kurullar var ama içi boş.

"Her ay bu kulübün 35 milyon TL ödemesi var"

Ankaragücü 3 sene önce sportif ve mali olarak amatöre gidip kapanacak bir kulüpken, bu yönetimler elini taşın altına koyarak bu kulübü ayakta tutmaya çalışıyorlar. Siz bizim direncimizi kaybettiriyorsunuz. Her ay bu kulübün 35 milyon TL ödemesi var. Bu yönetim yaklaşık 40 milyon Euro ödeyerek, transfer tahtasını açmıştır. Bir program yaptık. Biz batmakta olan bir kulübü 6. ayın sonunda vergiler dahil bir kuruş borç bırakmadan bir mali genel kurul yapmaktır. Bu yönetim aynı zamanda amatör branşta da 3-4 tane yeni branşlar açarak mali yükün altına girmiştir.

"3 kulüple ilgili çok ciddi tepki var"

Bu direncimizi yok edecek açıklamalara izin vermeyeceğiz. Biz hak edilmemiş puan almak istemiyoruz. Hak etmediğimiz ünvanı da almak istemiyoruz. Çocuklarımıza iyi bir miras bırakmak istiyoruz. Bu haksız operasyonların çok daha fazlasını yapacak güce sahibim! Bunu utanarak söylüyorum! Ama Allah bunu bana nasip etmesin. Hiçbir kulübün taraftarını incitmek istemiyorum. Ama maalesef bu 3 kulüple ilgili çok ciddi tepki var. Bu tepkinin mağduru olmalarını istemiyorum.

"Hakkımı kim olursa olsun sonuna kadar savunurum"

Belki hedef oldum ben bugün... Hiç önemli değil. Ben yaptığım haksızlıktan özür dilerim. Ama hakkımı da kim olursa olsun sonuna kadar savunurum.

"Takımın çekilmesini isteyecektim"

- Maç arasında takımı çekecek miydiniz?

Özellikle penaltı pozisyonunda defalarca test ettik, maçı izleyenlere sorduk. Maalesef orada bir iletişim sorunu oldu. Hocaya ulaşamadım. Penaltı pozisyonunun penaltı olmadığı anlaşılınca takımı toparlamasını, çekilmesini isteyecektim. Orada kısa bir değerlendirme yaptıktan sonra çekilmenin takıma büyük bir zarar vereceği ihtimalini düşünerek tekrar takımı sahaya sürüp, kalecinin kaleye geçmeyerek, direğin kenarında durarak Fenerbahçe'nin penaltıyı atmasını sağlayacaktım. Orta sahaya tekrar oyunun başlaması için oyuncunun birini gönderip, oyunu başlatmasını ve oyuncularımızın hiçbirinin tepki vermeyerek, rakibin gidip gol atmasını talimat verecektim. Yapmak istediğim buydu. Bu eylemi gerçekleştirememenin üzüntüsü içindeyim. Maalesef hocaya ulaşamadım.

"Rakibin doyana kadar gol atmalarını sağlama fırsatı verecektim"

O penaltı pozisyonunda bir kulüp başkanı olarak bir irade koymam gerekiyordu. Takımı çekip kısa bir değerlendirme yaptıktan sonra eğer devam etmemiz gerekiyorsa süreyi doldurmak için kalecinin kaleye geçmeyerek, rakibin doyana kadar gol atmalarını sağlama fırsatı verecektim. Yapmak istediğim buydu.

"Statta bir spazm geçirdim"

Statta bir spazm geçirdim. Rahatsızlanma sebebim de bu eylemi gerçekleştirememiş olmamdan dolayı öfkelenmemdir. Hiçbir taraftara ve yöneticiye asla bir şey söylemem. Bununla ilgili bir şey söylediysem çıkıp konuşsunlar, yaptıysam çıkar özür dilerim. Fenerbahçe maçında ben 680 bin TL ceza yedim. Girişlerde problem oldu. Fenerbahçeliler'in girmesiyle ilgili kapıları açtım. Misafir gelmiş, bir beklenti içinde. Yöneticilerimize orada koltuk vermediler. Basit bir şekilde idari olarak halledilecek şeyler. Bunu Fenerbahçe yönetimine eleştiri olarak söylemiyorum. Biz Anadolu'da gönül kapılarımızı açıyoruz.

"Biz dolgu malzemesi değiliz"

Bu çağrımız dikkate alınır, alınmaz. Çünkü bu bir kulübün Don Kişot'luğuyla olacak iş değil. Eleştirdiğimiz konular düzelmezse bir camia kulübünü ayakta tutan bu yönetim olmayacak. Biz dolgu malzemesi değiliz. Bazı kulüpler şampiyon olsun, bazıları Avrupa'ya gitsin diye biz dolu malzemesi değiliz. Düzelmedi mi? Biz yokuz.

"Şimdi biz 3 puan alacağız, rakiplerimizin hepsi 6 puan alacak"

Ligden düşme kalkmayacak. Böyle bir şey yok. Bizim teklifimiz, federasyonun bu kararını doğru bulmadık. Dedik ki, lig iki devre oynanan bir oyun. Birinci devre tüm kulüpler ligden çekilen takımlarla oynadı. Biz de yenildik Gaziantep'e. İkinci devreden itibaren 3 hafta oynanmış. Bununla ilgili düzenlemeyi ikinci devreden itibaren yapın. Ya ikinci devreden itibaren kimse puan almasın, ya da diğer kulüpler hükmen galip gelsin. Şimdi ben oynamışım, yenilmişim. Trabzon oynamış yenilmiş. Diğer 15 takım bu kulüplerle maç yapacaktı. Onlar benim rakibim. Onlar 6 puan alıyor, biz 3 puan alıyoruz. Aslolan en az hasarla sürdürmek lazım. Kimisi baştan itibaren silinsin diyor. Birinci devre iyi ya da kötü oynamışız... İkinci devreden itibaren şartlar aynı olsun. Her atmosferin kararlarında farklılıklar olabilir. Şimdi biz 3 puan alacağız, rakiplerimizin hepsi 6 puan alacak.

Etiketler :