Yıllarca iktidarı savunan Nagehan Alçı'dan U dönüşü: "AK Parti'den yana olmam"

Yıllarca iktidarı savunan Nagehan Alçı'dan U dönüşü: "AK Parti'den yana olmam"
Yıllarca AKP iktidarının politikalarını savunan Nagehan Alçı, "Osman Kavala ve Hakan Altınay'a zulmeden, rakiplerine siyasi yasak getiren bir siyasi tarafta bulunamam; bunları alkışlayan bir AK Parti’den yana olamam" dedi. Alçı'nın seçimlere iki ay kala yaptığı U dönüşü sosyal medyada gündem oldu.

Yıllarca AKP iktidarının politikalarını savunan gazeteci ve Habertürk yazarı Nagehan Alçı son sözleriyle sosyal medyanın gündemine oturdu.

Alçı, dün (10 Mart Cuma günü) haberturk.com'daki yazısında Bolu Belediye Meclisi'nde AKP'li bir siyasetçinin, “Nagehan Alçı artık Millet İttifakı saflarına geçti” dediğini, Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın da, “Nagehan Alçı da bizim tarafa geçtiyse bu iş bitmiştir. Artık iktidarız demektir” yanıtını verdiğini hatırlattı.

Alçı, AKP'li meclis üyesinin sözlerine karşı, "Zulümleri alkışlayan bir AK Parti’den yana olmam, olamam" dedi. Alçı'nın yazısında yer alan bölüm şöyle:

"Ben kendisinin nasıl bir AK Partili olduğunu bilmiyorum. Osman Kavala’ya ve Hakan Altınay’a yapılan zulmü haklı gören otoriter-totaliter bir AK Partili mi? Yoksa benim bizzat konuştuğum, bu hukuk skandallarından samimi olarak rahatsız olan ama maalesef sessiz kalan AK Partililerden mi?

Festivallerin ve konserlerin yasaklanmasını alkışlayan AK Partililerden mi? Yoksa bu işleri yerel kaymakamların işgüzarlıkları olarak görüp rahatsız olan AK Partililerden mi? Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak getirilmesini savunan AK Partililerden mi? Yoksa bu yargısal darbe kafasından uzak AK Partililerden mi?

Ben Osman Kavala ve Hakan Altınay gibi pırıl pırıl insanlara zulmeden, festivalleri ve konserleri yasaklayan, rakiplerine siyasi yasak getiren ve sözü aldı mı militarist ve yayılmacı söylemlerde bulunan bir siyasi tarafta bulunamam.

Türkiye’yi AB mensubu bir ülke yapma kararlılığında bir AK Parti’den yanayım ben. Bu zulümleri alkışlayan bir AK Parti’den yana olmam, olamam.

Ben Tanju Özcan ile aynı tarafa geçmem. Dolayısıyla AK Partilinin, 'Nagehan Alçı sizin tarafa geçti' lafı çöp. Ama ben mevcut otoriter rejim blokunun ve müesses nizamın da parçası olmam, olamam."

Sosyal medya ti'ye aldı

Alçı'nın bu sözlerinin ardından "U" dönüşü yorumları yapıldı. O yorumlardan bazıları şöyle:

“Zulümleri alkışlayan bir AKP’den yana olamayacağını” diye yazınca sosyal medyanın diline düşen gazeteci Nagehan Alçı, bugünkü yazısında eleştirilere yanıt verdi.

‘Çarpıtıyorlar’

Alçı’nın yazısında bazı bölümler şöyle:

*Maalesef kötü niyetli ve manipülasyoncu bir bakış açısı hem iktidar kesiminde hem de muhalefet olduğunu iddia eden kesimde yaygın. Ağırlıklı olarak ulusalcılar ve bir de yurt dışından yayın yapan Fethullahçılar benim söylediklerimi kasten çarpıtıyor ve manipülasyon yapıyorlar.

*Kemal Kılıçdaroğlu’nun Tayyip Bey’den daha güçlü olduğu için benim onun tarafına geçtiğim ancak kimi akılsız muhaliflerin cehaleti olabilir. Komedi bu. Bilakis ben bugün çok güçlü olan bir Tayyip Erdoğan’a dünkü tenkitlerimi sıraladım.

*Bilakis bugün benim analizlerini çok önemsediğim araştırmacılar Erdoğan’ın kazanmasının çok daha büyük ihtimal olduğunu söylüyorlar.

Etiketler :