Özgür Özel ve Numan Kurtulmuş'tan İlk Açıklama!

Yeni anayasa görüşmelerinde ilk temas CHP ile oldu. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada Özgür Özel, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin "Yenisini talep ediyorsak, uyacaksak yapalım." dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni Anayasa görüşmelerine CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i ziyaret ederek başladı. Görüşme, Özel'in TBMM'deki odasında gerçekleşti.

Görüşmenin ardından açıklama yapan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Parlamentoda oluşabilecek en yüksek konsensusla, toplumsal mutabakatla yeni anayasanın çıkmasını istiyoruz. Bu çerçevede çok yapıcı, verimli bir görüşme oldu" dedi. Kurtulmuş, "Bu parlamento, temsil kabiliyeti en yüksek parlamentodur. Çok sayıda partinin temsil edildiği parlamentodur. Kararı meclis verecektir. Bu meclis anayasa yapma gücüne sahiptir" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, "Mayıs sonuna dek usule ilişkin fikirleri almak isteriz. Belki yaz döneminde partiler tekliflerini olgunlaştırarak Meclis açıldığında müzakere ortamı başlar" diye devam etti.

"YENİ ANAYASAYI 'UYACAKSAK' YAPALIM"

Özgür Özel ise "Biz 31 Mart seçimlerinden Türkiye'nin birinci partisi olarak çıkmış, sorumluluğun farkında olan bir partiyiz. Bugün Türkiye'nin çok farklı sorunları varken, yeni anayasa toplumun ihtiyaçlarının neresindedir, düşünmek lazım. Grubumuzla değerlendireceğiz. Ben sayın başkana da söyledim; bir şeyin yenisini talep ediyorsak, uyacaksak yapalım. Geçen sefer de iyisi yapıldı ama yapılan o anayasaya uyulmadı, uyulmuyor. Bir yeni anayasa yapılacaksa ona uyulması bizim beklentimizdir. Bugün sorun yoksulluk, işsizlik, yüksek enflasyon ise biz anayasa konuşarak buna sis indiriyorsak, seçmenin verdiği mesajı alamamışız demektir" şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, 23 Nisan Resepsiyonu'nda yaptığı açıklamada yeni anayasa konusunda TBMM'de grubu bulunan bütün siyasi partilerle görüşeceğini bildirmişti.