Özel'den Ekonomi Zirvesi Sonrası İlk Açıklama

CHP Genel Başkanı Özgür Özel partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Özel, Mardin-Diyarbakır yangınları, tasarruf paketi ve depremzedelerin yaşadıkları mağduriyetler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Özel, konuşmasının ardından Bahçeli'ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Osmaniye'den katılan 18 yaşını doldurmuş 3 gencin rozetlerini takarak partiye üye yaptı.

Partiye üyeleri takdim eden Özel, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili ve eski Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan'ın rozetini taktı.

"31 Mart seçimlerinde bir partiyle değil ama Türkiye ittifakı yaptık dedik. O ittifaka herkesi davet etmeye devam edeceğiz. Türkiye ittifakı biraz daha gelişiyor. 15 ve 26. Dönem Milletvekili, eski Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan bugün baba ocağına dönüyor."

"15 CAN DEDAŞ'IN İHMALİNDEN HAYATINI KAYBETTİ"

Mardin, Diyarbakır yangınlarına yönelik açıklamalar yaptı.

"Geçtiğimiz hafta Diyarbakır ve Mardin'de 15 bin hektar alan yandı ve 15 vatandaşımızı kaybettik. Heyetimiz acılı ailelerin yanındaydı, taziyede bulundular. En kısa zamanda ben de taziye için gitmeyi planlıyorum. İçişleri Bakanlığı'nın doğru söylemediği, meselenin bir anız yangınından kaynaklanmadığı ortaya çıktı. Raporlar DEDAŞ'ın yangına davetiye çıkardığını gösterdi. Elektrik artık bir insan hakkıdır. Böyle stratejik bir alanı özelleştirmeyin. Kamusal alan ranta terk edilemez dedik dinelemediler.

15 can DEDAŞ'ın ihmalinden hayatını kaybetti."

"YOKSULLAŞAN YİNE VATANDAŞ ZENGİNLEŞEN YANDAŞ"

TASARRUF PAKETİ AÇIKLAMALARI

"Geçtiğimiz ay sözde büyük ümitlerle tasarruf paketi açıkladılar. Açıkladıkları paketin tümünü yapsalar 100 milyar TL. Tasarruf tasarruf dedikleri yüzde 1 değil. Ama bir yandan memurun emekçinin servisini kaldıralım. Öğretmeni atamayalım tasarruf ederiz. Emekliye zam vermeyelim, asgari ücrete zam yapmayalım tasarrufa ihtiyaç var. Temsil ve tanıtma giderlerine baktık 1 ay öncesine göre 7 kat artmış. 1 ayda 350 milyon TL artmış.

Taşıt kiralama giderleri bir yıl öncesine göre yüzde 80 artmış. 1 ayın sonunda tasarruf yok, bütün hızla israf var. Geçen sene Merkez Bankası 800 milyar TL zarar etti, KKM'ye 1.2 trilyon verdiler, Kamu özel işletmelerine 3 yılda 675 milyon ödeyecekler. Bütçeden faize 1.3 trilyon ödenecek. Yoksullaşan vatandaş zenginleşen yandaş."

"DEPREMZEDELER SAHİPSİZ DEĞİL"

"6 Şubat depreminin üzerinden 16 ay geçti. Bir arpa boyu yol alınmadığını, hayatın konteyner, çadır ya da göç edilen yakınların yanında sürdüğünü ama kimsenin yüzünün gülmediğini söylemeliyim.

Bu ay kira yardımı da bitiyor. Uzatmayı da düşünmüyorlar. Bu konuda hem sağduyulu, meseleyi bir siyasi çekişme haline getirmeden hızla bir çözüm bekliyoruz. Gerekli öneride bulunacağız. Ne halleri varsa görsün diyorlarsa bilsinler ki deprem bölgesindeki kimse sahipsiz değildir."

YALÇIN KARATEPE- MEHMET ŞİMŞEK GÖRÜŞMESİ

"Dün sayın Yalçın Karatepe, müstakbel Ekonomi Bakanımız, bu güya rasyonel politikaların mimarı ama hala yandaşa rasyonel vatandaşa irrasyonel politikaların uygulayıcısı sayın Mehmet Şimşek ile görüştüler. Görüşmede nezaket tutumu için teşekkür ederim. Normalleşme dediğimi budur. Siyaset hem müzakere, hem mücadele işidir.

Dünkü görüşme uzun sürdü, nezaket içinde geçen doğru bir dilin kullanıldığı ama maalesef aynı dilin konuşulamadığı bir görüşmeydi."

BAHÇELİ'YE 'GEÇMİŞ OLSUN' MESAJI

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özeli, "Sayın Devlet Bahçeli rahatsızlanmış, çok üzüldüm. MHP ile ilgili konuşmayı o yüzden atladık. Kendisine acil şifalar diliyorum" diye konuştu.