Numan Kurtulmuş Mülakat Sorusunu 'Kişisel' Buldu!

Numan Kurtulmuş Mülakat Sorusunu 'Kişisel' Buldu!
CHP Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, TBMM Başkanlığı’na “Mülakatın kaldırılarak hak eden öğretmenlerin atanması için ne zaman adım atılacaktır?” diye sordu. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, bu soru nedeniyle önergeyi iade etti.

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın TBMM Başkanlığı'na sunduğu öğretmen mülakatlarına ilişkin soru önergesi, içerik gerekçesiyle iade edildi.

"KİŞİSEL" BULUNDU

Önergede, öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması ve liyakat esasına dönülmesi çağrısı yapılmıştı. Önergenin içeriği "kişisel soru" bulunduğu gerekçesiyle Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş tarafından kabul edilmedi.

Halıcı, bu durumu eleştirerek, "Öğretmenlerin talebi olan bu konuları meclise taşımak ne zamandan beri kişisel oluyor?" diyerek tepki gösterdi. Bu durum, öğretmen atamalarındaki mülakat uygulamasının devam etmesi ve eğitim sistemindeki liyakat tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Hikmet Yalım Halıcı'nın soru önergesindeki sorular

1 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere iktidarın seçimler öncesinde mülakatların kaldırılacağına dair vaatler neden yerine getirilmemektedir? Mülakatın kaldırılarak hak eden öğretmenlerin atanması için ne zaman adım atılacaktır?

2- Uzun yıllardır liyakat yerine mülakat denildiği ve eğitim sistemi bozulduğu için UNICEF ve PISA raporlarında her sene daha da geriye gittiği ortada olan Türkiye’de mülakat ısrarının gerekçeleri nedir? Torpillileri iş sahibi yapmak, Türkiye’nin ve çocukların geleceğinden daha mı önemlidir?

3 - Adayların, yeterli eğitimleri, dört sene sonra alınan formasyonları, KPSS ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınav puanları belliyken mülakata alınmalarını doğru buluyor musunuz?

4 – Dünyada eğitim konusunda sözlü uygulama olan mülakatlarda sağlıklı sonuçlar alınmadığı ortadayken güvenilirliği en düşük olan mülakat yönteminde neden halen ısrar edilmektedir? Mülakat yerine liyakatli öğretmenlerin sınav puanlarının baz alınması için neden harekete geçilmemektedir?

5 – Mülakat heyetleri kimler tarafından nasıl şartlarda oluşturulmaktadır? Tüm adaylara aynı sorular mı yöneltilmektedir? Bugüne kadar görüntülü ve sesli kayıt tutulan mülakat bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kamuoyu ile paylaşılmış mıdır? Paylaşılmadıysa bunun gerekçesi nedir?