Meclis'te Mesai Anayasa Çalışmalarıyla Başlayacak!

Meclis'te Mesai Anayasa Çalışmalarıyla Başlayacak!
Seçim ve Ramazan Bayramı tatili nedeniyle mesaisine ara veren Meclis'te mesai anayasa çalışmaları ile başlayacak. Meclis'te, bu hafta yeni anayasa teklifi görüşmeleri yapılacak.

Seçim ve Ramazan Bayramı tatili nedeniyle mesaisine ara veren Meclis'te yeni ve sivil anayasa için ilk görüşmeler bu hafta başlayacak. Meclis Genel Kurulu'nda ayrıca geneli üzerinde görüşmeleri tamamlanan enerji alanındaki yasa teklifine devam edilecek.

Teklif, yerli üretim ve ithal doğal gazın Türkiye'de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilmesini içeriyor.

FAHİŞ FİYATA YAPTIRIMLAR AĞIR OLACAK

Meclis gündemine gelmesi beklenen önemli yasa teklifleri de var. Onlardan biri Ticaret Kanunu'nda yapılacak düzenleme olacak.

Düzenlemeye göre; kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak üzere denizler ve göllerde yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Yaklaşık 20 maddeden oluşması öngörülen teklifte, fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilen idari para cezalarının artırılmasına ilişkin düzenleme de yer alacak. Ayrıca işletmelere kapatma yaptırımı getirilmesi de Meclis'teki görüşmeler sırasında tartışılacak.

Etiketler :