İşte Soylu'yu zorlayacak 5 belge

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün hem terör soruşturması hem de siyasi yasak davasıyla ilgili basın toplantısı yaptı. Çarpıcı açıklamalarda bulunan İmamoğlu bir dizi de belge paylaştı. Belgelerde İstanbul Valiliği’nden 8 ayda gelen 2 farklı yazı ve İstanbul Valiliği’nin kamu görevinden çıkarılmasını istediği personellere ilişkin yazının AKP’li belediyelere de gittiğini gösteren yazılar da mevcut.

Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) binasında gerçekleşen toplantıya CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, partililer ve çok sayıda gazeteci katıldı. İmamoğlu gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarının yanı sıra bir de bazı belgeler paylaştı.

‘'Yetkimiz yok' demesine rağmen işten çıkarılıyor’

İmamoğlu konuşması sırasında ekrana İçişleri Bakanlığı’ndan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na yollanan belgeyi gösterdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı kişileri işten çıkarma yetkisi olmadığı”na dair açıklamasını anımsatan İBB Başkanı Ekrem İmamoğluBakan işten çıkarılmalarına olur verip imzalıyor. Bakanın ‘yetkimiz yok’ dediği iştirak şirketleri İzenerji ve İzelman’dan 15 işçi arşiv araştırmalarındaki olumsuzluk nedeniyle işten çıkarılıyor” ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na İzmir Valiliği’nden yollanan belgede Valilik Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Komisyonu tarafından 14 Temmuz 2020 tarihinde alınan karar gereği güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması tutanaklarının gönderildiğine ilişkin ifadeler yer aldı.

‘AKP’li belediyeler de var’

İmamoğlu “Ak Parti Belediyelerinde hiç personelle ilgili terör soruşturması açtın mı” sorusuna İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıt vermediğini anımsatıp bazı belgeler gösterdi. İstanbul Valiliği Güvenlik İşleri Bürosu’ndan İBB Başkanlığı’na 5 Ağustos’ta yollanan yazıda ekli listede yollanan belediye personellerinin kamu görevinden çıkarılmasına karar verildiği belirtiliyor. İş ve işlemlerin yapılması isteniyor. Belgenin altında yer alan dağıtım bölümünde AKP’li Bahçelievler, Bayrampaşa, Fatih, Kağıthane, Sancaktepe ve Üsküdar Belediyeleri de görünüyor. İçişleri Bakanlığı’ndan İstanbul Valiliği’ne 1 Ağustos 2022 tarihinde yollanan “Kamu görevinden çıkarma” konulu belgede ise ekli listedeki kişilerin kamu görevinden çıkarılmasına karar verildiği bildiriliyor. Bu belgenin dağıtım bölümünde de Ankara, Balıkesir, Batman, Erzurum, Hatay, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mersin, Sakarya, Şanlıurfa ve Trabzon Valilikleri yer alıyor.

‘8 ayda 2 farklı belge’

İmamoğlu konuşmasında bir dönem belediye çalışan T. A. isimli kişinin arşiv araştırması sonucu İstanbul Valiliği’nden 8 ayda gelen 2 farklı belgeden de söz etti. İstanbul Valiliği’nden 15 Mart 2022 tarihinde İBB Başkanlığı’na yollanan belgede T. A. hakkında yapılan incelemede “Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme Bunların Hareketlerine Katılma” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası aldığı ve “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçundan da yargılamasının devam ettiğinin anlaşıldığı belirtiliyor. Valilikten İBB Başkanlığı’na aynı kişi hakkında 2 Kasım’da gelen ikinci belgede ise T. A.’nın yapılan incelemede güvenlikle ilgili konularda ilişik kaydına rastlanılmadığı ifade ediliyor.

İşte Süleyman Soylu'yu zorlayacak o belgeler:

img-20230104-wa0196.jpgimg-20230104-wa0197.jpgimg-20230104-wa0198.jpgimg-20230104-wa0199.jpgwhatsapp-gorsel-2023-01-04-saat-14-01-52.jpg

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :